zenginlik duası
Bütün Dualar Dilek Duaları Faziletli Dualar Hacet Duaları İstek Duaları Sırlı Dualar

Zenginlik duası 2 esma ve 2 ayetle okunan niyaz

Muazzam etkili zenginlik duasının sözleri ve okunma adabı

Zenginlik duası pek çok hayra vesile olan sahih bir duadır. Bu dua iki adet esma ile iki Kuran ayetinin 7’şer defa okunması ile niyaz edilmektedir.

Bu yazımızda zenginlik duasının sözleri, okunma adabı ve duanın makbul kabul edildiği zamanlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Sunacağımız bilgilerin hayırlara vesile olmasını temenni ederek konu ile ilgili detaylara geçiyoruz.

Zenginlik duası güvenilir bir dua mıdır?

Evet, zenginlik duası tüm kadim dua kitaplarında geçen güvenilir bir duadır.

Zenginlik duası sahih olmasının yanı sıra Kuran ayetlerine dayandığı için kutsi dualar kategorisinde de değerlendirilmektedir.

Zenginlik duasının tesirleri

Zenginlik duasının müminlerin yaşamında çok önemli gelişmelere vesile olduğuna dair sayısız anlatım bulunmaktadır. Zira zenginlik duası şu mevzularda büyük faziletlerin görülmesine vesile olmaktadır:

  • Zenginlik duası okuyan kişiler inşallah hiçbir zaman kimseye el açmak zorunda kalmayacaklardır.
  • Zenginlik duası eden kişi sadece kendisini kurtarmakla kalmayacak, ailesine ve yakın çevresine de faydalı olacak kadar servet sahibi olacaktır.
  • Bu duanın okunduğu evlerde hane halkının işleri rast gidecek ve rızık kazanma konusunda önleri açık olacaktır.
  • Zenginlik duasının okunduğu iş yerlerinde bu dua hem kaza-belayı defeden dua hem de bereket duası hükmündedir.

Zenginlik duası sadece maddi meselelerle alakalı bir dua gibi gözükse de aslında kişin yaşamının tüm alanlarını etkileyen bir niyaz olarak değerlendirilmelidir. Çünkü maddi meseleler insanların tüm yaşam alanlarını etkilemektedir. Dolayısıyla burada üzerinde konuştuğumuz zenginlik duası da genel bir dilek-hacet duası olarak okunmalıdır.

zenginlik duası

İslam zenginlik kavramına nasıl bakmaktadır?

Zenginlik duasının sözlerine geçmeden önce İslam dinin zenginlik kavramına nasıl baktığını maddeler halinde izah etmekte fayda görüyoruz:

  • İslam, ticarete ve para kazanmaya özel bir önem vermektedir. Bilindiği gibi İslam Peygamberi Hz. Muhammed de ticaretle geçimini sağlamıştır. İslam ümmeti de ticaretle uğraşan ve zenginliğe önem veren bir medeniyet anlayışına sahiptir.
  • İslam’a göre bir kişiyi zengin edecek tek varlık yüce Allah’tır, bu nedenle de zenginlik duası sadece yüce Allah’a el açılarak yapılabilir. (Duha-8)
  • Allah dilediğini zengin eder, dilediğini ise yoksullukla sınar. Varlık da yokluk da Allah’tandır. (Al-i İmran-26, Bakara-155)
  • Yeni evlilerin rızkını arttırıp onları zengin eden Allah’tır. (Nur-32)
  • Faiz yemek malın bereketini azaltırken sadaka vermek malı bereketlendirir ve zenginleşmeye vesile olur. (Bakara-276)

Bu ayetlerden de anlaşıldığı üzere İslam zenginliğe “nasip” gözüyle bakmakta ve bu nasibi kullara layık gören tek varlığın da yüce Allah olduğunu beyan etmektedir.

Zenginlik duası için en makbul zamanlar

Büyük alimler zenginlik duası için iki makbul zaman ifade etmişlerdir. Bu zamanlardan birisi “yatsı namazı sonraları” iken diğeri “sabah namazı ile güneşin doğumu arasındaki vakit”tir.

Ayrıca cuma günleri, bayram sabahları, arife günleri ve kandil gecelerinin de duanın kabulü açısından önemli vakitler olduğunu ifade etmekte fayda vardır.

Zenginlik duasını günde kaç kere ve kaç gün süreyle okumak gerekir?

Zenginlik duasını günde bir defa belirtilmiş şekilde yani her esmayı ve her ayeti 7’şer defa okumak suretiyle niyaz etmek gerekir. Duaya icabet gerçekleşip rızık kapıları açılana kadar duaya devam etmek isabetli olacaktır. Bazı alimler ise duanın en az “bir cumadan diğer cumaya kadar” okunması gerektiğini buyurmuşlardır.

zenginlik duası

Zenginlik duasının sözleri

Kadim dua kitaplarında geçen zenginlik duası besmeleyi şerif ile başlar. Ardından Allah’ın güzel esmalarından olan el-Ganiyy sıfatı başına “ya” nidası getirilerek 7 defa okunur. Esmanın okuması bitince Sad suresinin 35. ayeti kerimesi 7 defa okunur. Akabinde el-Muğni sıfatı başına “ya” nidası getirilerek okunur. En sonunda ise Al-i İmran suresi 26.ayeti 7 defa okunarak dua bitirilir.

Buna göre zenginlik duasının tam ve orijinal sözleri şöyle olacaktır:

“Bismillahirrahmanirrahim”

Ya Ganiyy (7 defa okunacak)

“Kale rabbığfir lı veheb li mülkel la yembeğıy li ehadim mim ba’di inneke entel Vehhab.” (7 defa okunacak)

Ya Muğni (7 defa okunacak)

“Kulillahümme malikel mülki tü’til mülke men teşaü ve tenziul mülke mimmen teşa’ ve tüızzü men teşaü ve tüzillü men teşa’ bi yedikel hayr inneke ala külli şey’in kadır.” (7 defa okunacak) (amin)

Zenginlik duasının sözlerini ezberlemekte güçlük çekenler dua metnini yazılı bir kağıt üzerinden de okuyabilirler.

Zenginlik duasında geçen esmalar ile ayetlerin Türkçe karşılığı

El-Ganiyy esması “çok zengin olan ve hiçbir şeye muhtaç olmayan” demektir.

El- Ganiyy esmasından sonra okunan Sad suresi 35. ayeti kerimesinin anlamı ise şöyledir:  “Süleyman, “Ey Rabbim! Beni bağışla. Bana, benden sonra kimseye layık olmayacak bir mülk (hükümranlık) bahşet! Şüphesiz sen çok bahşedicisin!” dedi.”

El- Muğni sıfatı ise “dilediğini zengin eden” anlamındadır.

Duanın son bölümünü oluşturan Al-i İmran suresi 26. ayetin Türkçe meali şöyledir: “De ki: Ey mülkün sahibi olan Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verirsin. Dilediğinden de mülkü çeker alırsın. Dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin. Hayır senin elindedir. Şüphesiz sen her şeye hakkıyla gücü yetensin.”

Zenginlik duası okunurken sadece yukarıda verilen Arapça lafızlarla dua edilecektir. Burada verilen Türkçe mealler bilgilendirme amaçlıdır.

Zenginlik duası hakkında önemli bir not

Zenginlik duası okuyacak kişiler dua öncesinde mutlaka abdest almalıdır. Çünkü bu dua Kuran ayetlerine dayanmaktadır ve Kuran ayetlerine dayanan duaların abdestli okunması gerekir.

Zenginlik duası bir büyü veya tılsım değildir. Unutulmamalıdır ki takdir yetkisi her zaman yüce Allah’ındır ve o dilerse olur, dilemezse olmaz.

Yaşamınızda hayırlara vesile olacak etkili bir eser tavsiyesi

Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabı

Duaların muazzam gücü ile her türlü dilek ve hacetinizin gerçekleşmesini istiyorsanız Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabını mutlaka okumalısınız.

Onlarca farklı konuda çok etkili dualara yer veren bu eser okurlardan çok olumlu yorumlar almaktadır ve inşallah sizin yaşamınızda da hayırlı kapıların açılmasına vesile olacaktır.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın inanılmaz ve şaşırtıcı tesirini ortaya koyan okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizin de yeniden hayata tutunmanıza vesile olacak.
Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)
İşte o mucizevi yorumlar:

 

Şu 2 yazıya da bakmalısınız:

Nazar duası yüzde 100 etkili niyaz, mutlaka okumalısınız!

Sabah duası 99 zikir ve 1 hadisi şerif ile okunan niyaz

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir