Ya Vedud duası 7 günde okunan muazzam etkili dua

Ya Vedud duası niçin okunur, sözleri nelerdir ve hangi faziletlere sahiptir?

Ya Vedud duası Allah’ın güzel isimlerinden biri olan El-Vedud esmasına hitaben okunan çok etkili bir dilek ve hacet duasıdır.

Bu etkili dua vesilesi ile gönüllerinden geçen arzularına kavuşan pek çok mümin bulunmaktadır.

Bu yazımızda ya Vedud duası hakkında ayrıntılı bilgiler vererek duanın sözlerini paylaşacağız. Ayrıca duanın nasıl okunması gerektiği hususunda da önemli açıklamalar yapacağız.

Ya Vedud duası hangi dileklerin gerçekleşmesi için okunmaktadır?

Kadim dua kitaplarında ya Vedud duasının şu hususlara binaen okunabileceği ifade edilmiştir:

 • Ya Vedud duası hayırlı bir kısmet dilemek maksadıyla 7 defa okunursa kişi inşallah gönlünden geçen kişiye kavuşur.
 • Anne babalar tarafından her gün okunması halinde aile bireylerinin birbirine sevgi ve saygısı artar.
 • Bu duayı devamlı okuyanlar düşmanları ile kısa bir sürede sulh (barış) yaparlar.
 • Ya Vedud esmasını devamlı okuyan ticaret erbaplarının ikna gücü yükselir ve her türlü alışverişten kazançlı çıkarlar. Dua aynı zamanda borçların ödenmesini dilemek maksadıyla da okunabilir.
 • Kadınların her perşembe gecesi bu duayı okumaları halinde kocaları ile araları düzelir.
 • Çok zor durumda kalan kişiler bu duayı okuduklarında duada geçen esmaların yüzü suyu hürmetine inşallah sıkıntıdan kurtulacaklardır.

Ya Vedud duasının burada ifade edilenler dışında her türlü dileğin gerçekleşmesini yüce Allah’tan niyaz etmek için okunabileceğini de ifade etmek gerekir.

Ancak duanın daha çok “sevdiğine kavuşmayı dilemek için” okunduğunu da belirtmekte fayda vardır. Ya Vedud duası bu manada en etkili sevgi ve muhabbet duası olarak bilinmektedir.

Ya Vedud duasına ismini veren El-Vedud esması ne anlama gelmektedir?

El-Vedud esması “kullarını seven ve sevilmeye layık” anlamına gelmektedir. Yani bu esma hem yüce Allah’ın kullarına karşı gösterdiği sevgi ve rahmeti hem de kulların yüce Allah’a olan sevgilerini ifade etmektedir.

Ya Vedud esmasının anlamına bakıldığı zaman duanın okunma amacı ile yakından ilişkili olduğu ortaya çıkmaktadır.

El-Vedud esması Kuran’da geçiyor mu?

Evet, El-Vedud esması Kuran-ı Kerim’de iki yerde geçen kutsi esmalardan biridir.

El Vedud esmasının geçtiği ayetler şunlardır:

“Rabbinizden bağışlanma dileyin; sonra O’na tevbe edin. Muhakkak ki Rabbim çok merhametlidir, çok sever.” (Hud, 90)

“O, çok bağışlayan ve çok sevendir.” (Buruc, 14)

El-Vedud esması, ayrıca büyük din alimlerinin dualarında da en yaygın olarak geçen esmalardan biridir.

Ya Vedud duasının muazzam tesirlerine dair rivayetler

Ya Vedud duasının okunması ile dilekleri gerçekleşen çok sayıda müminin anlatımları bulunmaktadır.

Sevdiğine kavuşan, ailesini dağılmaktan kurtaran, maddi sorunlarını aşan ve mutlu bir yaşama kavuşan insanlara dair çok sayıda mucizevi olay anlatılmaktadır.

Ancak bilinmelidir ki bu kutsi dua sadece bir vesiledir. Duaları kabul eden yüce Allah’tır. O dilerse olur, O dilemezse olmaz.

Peki Ya Vedud duasını bu kadar tesirli kılan özelliği nedir?

Ya Vedud duası dua içinde geçen lafızların derin anlamından ötürü son derece tesirlidir. Zira bu duada El-Vedud esmasının yanı sıra El-Muid, El-Mübdi ve El-Muğis esmalarına da yer verilmektedir.

Duada bu 4 farklı esmaya aynı anda seslenilerek yüce Allah’tan yardım dilenmektedir. Duayı asıl tesirli kılan husus da duada geçen bu esmaların feyzidir.

Duanın tesirini arttıran esmaların anlamını kısaca vermekte fayda vardır:

El-Vedud “kullarını seven ve sevilmeye layık” anlamındadır.

El-Muid “varlıkları yeniden dirilten” demektir.

El-Mübdi “kâinatı yoktan ve eşsiz bir şekilde yaratan” manasındadır.

El-Muğis “zor durumda kalanlara yardım eden” anlamındadır.

Ya Vedud duasının sonunda üç defa El-Muğis esmasına hitaben yardım dilendiği için kimi kaynaklarda duanın ismi “Yüce Allah’tan yardım dileme duası” olarak da geçmektedir.

Ya Vedud duası öncesinde yapılması gerekenler nelerdir?

Ya Vedud duası öncesinde abdest alınması tavsiye edilmektedir. Zira abdest almak hem ruhsal-bedensel temizlik anlamına gelir hem de duaya verilen önemi gösterir.

Tüm dilek dualarında olduğu gibi ya Vedud duasında da dua öncesinde sadaka vermek son derece faydalı olmaktadır. Unutulmamalıdır ki bir müminin ihtiyaçlarını giderip onu sevindiren kişiyi inşallah yüce Allah da sevindirecektir.

Ya Vedud duasının en makbul kabul edildiği zamanlar

Ya Vedud duası gibi sevgi ve muhabbet dualarının en makbul kabul edildiği vakitler “yatsı namazı sonraları”dır.

Bu vakitte yalnız bir yerde ve huşu içinde dua etmek inşallah çok daha tesirli olacaktır.Eğer bu vakitte dua etmeye fırsat bulunamazsa “ertesi gün sabah namazı ile gün doğumu arasındaki vakitte” duasına devam etmek yerinde olacaktır.

Burada ifade edilen zamanlar sadece duanın daha makbul kabul edildiği vakitlerdir. Bilinmelidir ki müminlerin Allah’a dua etmelerinin önünde zaman engeli yoktur. Kişi dilediği her vakit yüce Allah’a dua edebilir.

Ya Vedud duasının sözleri

Kadim dua kitaplarında geçen ya Vedud duasının orijinal sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Vedûd! Ya Vedûd! Ya Ze’l-arşi’l-mecid! Ya Mübdi’, Ya Mu’id! Ya Fe’aalün lima yürid! Es’elüke bi-nuri vechikellezi mele’e erkane arşike ve es’elüke bi-kudretikelleti kadderte biha halkake ve bi-rahmetikelleti vesiat külle şey’in. La ilâhe illâ ente. Ya Muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! (Amin)

Duanın Türkçe karşılığı şöyledir:

“Ey Vedûd! Ey Vedûd! Ey yüce Arşın Sahibi! Ey kâinatı hiçten ve benzersiz bir şekilde yaratıp bin bir isminin tecellileriyle emsalsiz bir şekilde süsleyen Mübdi’! Ey varlıkları ölümünden sonra yeniden inşa edip dirilten Muîd! Ey dilediği her şeyi yapan! Arşının rükünlerini dolduran Zâtının nûru hürmetine; yarattığın bütün varlıklara hükmeden kudretin hürmetine ve her şeyi kaplayan rahmetin hürmetine istiyorum. Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Ey kendisinden yardım isteyene yardım eden! Bana yardım et. Ey güç durumda olanlara yardım eden ve ummadıkları yerlerden ihtiyaçlarını ellerine veren Muğîs! Bana yardım et!”

Ya Vedud duası kaç gün ve kaç defa okunmalıdır?

Ya Vedud duası sevgi ve muhabbet konusunda okunuyorsa duaya 7 gün boyunca devam edilmelidir. Büyük alimler her gece duanın 3’er defa okunmasının yerinde olacağını belirtmektedir.

Kişi, duasına olan icabeti arttırmak istiyorsa her gece  dua etmeyi (3’er defa okuma ile) alışkanlık haline getirmelidir. Zira dualara sabırla devam etmek duanın kabulü konusunda son derece faydalı olmaktadır.

Aşk yaşamınızda hayırlı kapıların açılmasına vesile olacak bir eser

En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları kitabı

Aşık etme duası, muhabbet duası, surhubat duası, kuduriye duası, geri getirme duası ve hayırlı kısmet duası gibi onlarca etkili aşk duası ile mutluluğa nail olmak istiyorsanız En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları kitabını mutlaka okumalısınız.

Okurlardan çok olumlu yorumlar alan bu eser inşallah sizin için de hayırlı kapıların açılmasına vesile olacaktır.

En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları kitabını hemen indirip okumak için tıklayınız.

Eğer hayatınıza aşkı yeniden çekmek istiyorsanız ve aşk yaşamınızda kaliteli bir beraberlik muradınız varsa En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nda bulunan aşk ve muhabbet dualarını mutlaka okumalısınız.

Şu yorumlar, neden bu kitabı okumanız gerektiğini en güzel şekilde gösteriyor:

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

 

Yorumlar 5

 • Merhaba benim iki ay önce sevgilim benden ayrıldı onu çok seviyorum bana yardımcı olun lütfen onu geri almak istiyorum lütfen bana yardımcı ol olun

  • Merhaba Dido, bu duayı kurallarına riayet ederek denemenizi tavsiye ederiz; ayrıca tavsiye ettiğimiz kitabı da inceleyin. İnşallah size de mutlu günler nasip olur.

 • Merhaba iki ay önce sevgilim benden ayrıldı onu çok seviyorum onu Geri almak istiyorum
  Onu çok seviyorum Lütfen bana yardım edin

 • Selamun Aleykum. Bu duadan once niyet yapmak onemlimidir?

  • Aleykümselam, elbette niyet etmek inşallah hayırlara vesile olacaktır. Zira dua öncesinde niyet etmek manevi bir anahtar vazifesi görür ve duanın kabulüne vesile olur. Allah’a emanet olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir