Uyku Duası Okunuşu Nasıldır

Allah geceyi insanların dinlenmesi için yaratmıştır. Gecede uyuyan insanlar dinlenir. Sağlıklı bir şekilde yeni güne başlar. Gece kaliteli uyku uyuyamayan, uykuya dalamayan, devamlı uyanan kişiler dinlenemedikleri için ertesi gün huzursuz olur. Uykusuzluğun nedenleri arasında, stres, çeşili bedensel veya psikolojik hastalıklar bulunur.  Uyku duası okunuşu sebebi her ne olursa olsun insanların uykuya dalmasına ve kaliteli uyku uyumasına yardımcıdır. Rahatsızlıkların tıbbi tedavilerinin yaptırılması gerekir. Tedaviler yapıldığı halde uykusuzluk yaşayanlara en etkili çözüm duadır.

Hazırlık Aşamasında Uyku Duası Okunuşu

Uyku aşamasına geçmeden evvel hazırlık aşamasında yapılması gereke bazı dualar vardır. Veli zatlar uyku duasının yapılış aşamasını hazırlık evresinden başlatırlar. Duayı yapmadan önce kişinin tesirine inanması şarttır. Duaların hiçbiri inanılmadığı müddetçe gerçekleşmez. Allah’ın (cc) her şeye gücünün yettiği gibi uykusuzluğuna da şifa vereceğinden emin bir kalple duaya yönelmek gerekir. Uyku duası okunuşu aşamasına geçmeden kişinin namaz abdesti alması ve yatağa abdestli girmesi gerekir. Abdestli kişi yüzü kıbleye gelecek şekilde sağ tarafa yatar.

Dalma Aşamasında Uyku Duası Okunuşu

Abdestli, yüzü kıbleye gelecek şekilde sağ tarafına yatan kişi 7’şer defa Allah u Ekber, Subhanallah, Elhamdülillah çeker. Ardından Kur’an-ı Kerim’in kısa ve her türlü sıkıntı anında rahatlatıcı olmasından dolayı okunan İhlas, Felak ve Nas sureleri okunur. Her sure okunmadan önce Euzu Besmele çekilmelidir. Duaların yatakta oturur vaziyette yapılması daha doğrudur. Tesbihler ve Kur’an sureleri dua için açılan ellere okunup üflenebilir. Sonra ellerle vücudun ulaşabildiği her yeri sıvazlanır. Uyku duası okunuşu ile kişi rahatlıkla uykuya dalar.

Peygamber Efendimiz’in (sav) Uyku Duası Okunuşu

Uyku sıkıntısı çekenler kitapları karıştırdığında Peygamber Efendimiz’e (sav) ait birçok uyku duası olduğunu görecektir. İnsanlar bu dualardan bir veya birkaç tanesini ezberleyebilirler. Her gece tekrar edileceğinden dualar hafızaya iyice yerleşecektir. Dualar Arapça olarak yapılırsa daha iyi olur. Fakat Arapça bilmeyeneler Türkçe okunuşundan duayı yapabilir.

Uyku Duası Okunuşu ve Anlamı

Uyku dualarında genellikle kulu kendini Yüce Yaratıcısına teslim etmesi söz konusudur. Gazabından korkup affına sığınarak Allah’ta merhamet ve yardım dileme vardır. Gecenin şerrine engel olabilecek tek güç Allah’tır. Kul kendini Allah’a teslim ettiğinde psikolojik olarak rahatladığında daha kolay uyur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir