Uyku Duası Hakkında Önemli Ayrıntılar

Cenabı Hakkı bilen ve tanıyan bir müminin her anlamda rahatlaması ve gün içerisinde huzurlu bir hayat sürebilmesi için tatlı ve güzel bir uykuya ihtiyacı bulunmaktadır; bu anlamda Allahu Teala’nın yaratmış olduğu tatlı uyku, her müminin ihtiyaç hissettiği bir güzelliktir. İşte bu yazımızda uyku duasının detayları hakkında sizi bilgilendirmeye çalışacağız ve bu duayı yaparak hangi güzelliklere mazhar olabileceğinizi anlatacağız.

Uyku Duası Ne Zaman Yapılır?

Uyku duası genel olarak bir kişinin ihtiyaç hissettiği herhangi bir vakitte sessiz bir yere geçip uygulayabileceği bir dua olmasına rağmen, kişinin uykusuz vakitler dışında da tatbik edebileceği bir güzelliğe sahiptir.Yani bir kişi uykusuz kaldığı vakitlerde uyku duası ile Cenabı Haktan güzellik ve tatlı bir uyku talep edebileceği gibi, aynı zamanda bilhassa kişinin herhangi bir vakitte Cenabı Hakk’a yönelmek maksadıyla da yapabileceği bir duadır.

Uyku Duasını Kimler Okumalı?

Uyku duasını bir kişi kendisi hakkında yapabileceği gibi uykusuz kaldığını gördüğü herhangi bir kişi için de gerçekleştirebilir; yani bir mümin, Cenabı Hakk’a yönelip kendisi için böyle bir dua uygulayabileceği gibi, aynı zamanda oğlu ya da kızı, eşi ya da herhangi bir akrabası veya yakını için de bu duanın faziletinden istifade edebilir.

Uyku Duasının Mübarek Sözleri

Uyku duasının mübarek ve faziletli sözleri şöyledir:

Kişi önce sessiz bir yere geçip Kehf Suresinin 27. ayetini 21 defa okur, sonrasında da şu etkili ve güzel sözlerle cenabı haktan tatlılık ve huzur dolu bir uyku talep eder:”Allah’ın yaratmış olduğu bütün nimetler bizi dünya hayatında güzelliklere ve faziletlere, hayırlara ve mutluluklara sevk etmektedir. Şüphesiz ki sen yarattıysan her şey güzeldir, bana, yaratmış olduğun uyku nimetinden de güzellikler nasip eyle, beni içinde bulunduğum kısır döngüden kurtar ve uyku nimetinin faziletini bana da yaşat, dergahına gelen insanları geri çevirmezsin ve yarı yolda bırakmazsın, çünkü sen sonsuz kudretin sahibisin Allah’ım, amin.” Bu ifadeleri telaffuz ettikten sonra duanız tamamlanmış olacak ve Allah’ın izniyle artık rahat ve tatlı bir uyku ile ödüllendirilip güzel bir fazilete kavuşacak ve gün içerisinde daha dinç bir şekilde kalmanıza vesile olan bu uygulamayı bitirmiş olacaksınız; fakat şu hususu da dikkate almalısınız:

Uyku Duasında Önemli Bir Ayrıntı

Birçok kişi uyku duasında, esasında Kehf Suresinin 27 ayetinin ne kadar önemli olduğunu bilmez ve bu mübarek ayeti kerimeyi dua yaparken okumadığı için de duasının reddedilme tehlikesi ile karşılaşır. Oysaki bu mübarek ayetin okunması belki de uyku duasının en önemli esası sayılmaktadır ve İslam alimleri de bu görüştedir, Allah’a emanet olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir