Utangaçlık Nasıl Yenilir, Bu 10 Yöntem Özgüveninizi Artıracak!

Utangaçlık nasıl yenilir sorusuna uzmanından yanıtlar

Utangaçlık hayatı renksizleştiren, kendine güveni yok eden ve mutsuzluğu kalıcı hale getiren en güçlü davranış biçimlerinden biridir. Utangaçlık öylesine kuşatıcı bir özelliğe sahiptir ki bir süre sonra kişinin iş yaşamını, özel hayatını hatta ruhsal durumunu etkilemeye başlar.

Peki içe kapanmacı, ürkek ve mutsuz bir kişiliğe yol açan bu ağır illetten (utangaçlıktan) kurtuluşun çaresi yok mu?

Elbette ki var. Her olumsuz duygu gibi utangaçlık da kolayca ortadan kaldırılabilir. Ama doğru metotlar denenirse.

Bu yazımızda utangaçlığı yenme konusunda 10 etkili taktik/tavsiye sunacağız.

İşte sosyal iletişim uzmanlarına göre en etkili utangaçlığı yenme taktikleri

Utangaçlık nasıl yenilir 1

Suçluyu bulduk!

Utangaçlığı yenmenin ilk adımı utangaçlığın sebeplerini bulmaktır. Bu sebepler yetişme tarzı, kötü deneyimler, bilinçaltı sorunları gibi çok farklı karakterde olabilir.

Ancak bütün bu sıralananlardan öte utangaçlık konusunda asıl suçlu her zaman tek bir kişidir: Siz.

Eğer başkalarının (anne, bana, öğretmenler vb…) bazı sizi olumsuz yaklaşımları sizi utangaç olmaya itmişse siz yine de suçlusunuz. Çünkü hâlâ  onların sizi sürüklemiş olduğu kötü yerdesiniz.

O halde utangaçlık konusunda en büyük sorumluluğun sizde olduğunu bilin ve bu prangadan kurtulmak için çaba göstermeniz gerektiğini kabul edin.

Utangaçlık nasıl yenilir 2

Kendine güçlü sloganlar bul!

Utangaçlıktan kurtulmak için slogan tarzı ifadelerden yardım almak çok pratik bir çözümdür.

Bu sloganlar bir iki cümlelik kısa ifadelerdir.  Sevdiği birisinin adını anmak, kısa bir dua okumak, içinden sayı saymak, özgüven telkin eden bir cümle söylemek hatta küfretmek slogan ifadesine örnek olabilir.

Burada asıl önemli olan şey kişinin “İşte başlıyoruz!” tarzında bir cümle ile kendisini harekete geçmeye motive etmesidir.

Utangaçlık nasıl yenilir 3

Risk almayı bilmelisin!

Utangaçlığı yenmek istiyorsanız hayattaki risklere karşı hazırlıklı olmalısınız. Çünkü hayat karşınıza olumlu şeyler çıkarabileceği gibi olumsuz şeyler de çıkarabilir.

Bazen yaptığınız bir konuşma istediğiniz gibi ilerlemeyebilir, bazen şansızlıklar kapınızı çalabilir.  Hatta bazen “Bu ömrümün en kötü günü…” diyebileceğiniz zamanlar geçirebilirsiniz.

Yaşanacak bu olumsuzlukların hiçbirisi sizi utangaçlığınızı yenme yolundan alıkoymasın. Aslında cesur ve özgüvenli bir  kişiliğe en çok böylesi zamanlarda ihtiyacınız olduğunu bilerek hareket etmelisiniz.

Utangaçlık nasıl yenilir 4

Konuş ki dillerin olayım…

Utangaçlık “öğrenilebilir” bir şeydir. Çünkü utangaçlık duygusu uyuma düzeni, yemek yeme biçimi, kişisel temizlik gibi zamanla öğrenilen ve farkında olunmadan kişilik haline gelen özelliklerdir. Utangaçlık da bu özellikler gibi biraz çabayla düzeltilebilir.

Kişiliğe yerleşmiş güçlü alışkanlıkları yenmenin en etkili yolu bol bol pratik yapmaktır.

Utangaçlığı yenmenin pratik yolu ise konuşmaktır.

Kişi önce pazarda, sokakta, okulda, iş yerinde kısacası yaşamın her alanında kısa konuşmalar yapacaktır. Bu konuşmalar daha çok soru-cevap tarzındaki diyaloglarda görülecektir.

Günlük hayattaki bu basit konuşmalar kişinin farkında olmadan çok ciddi özgüven kazanmasını sağlar.

Gün içinde bu basit konuşmaları etkili biçimde yapan kişi bir müddet sonra büyük topluluklar önünde konuşma veya ciddi meseleleri çekinmeden tartışma yeteneği kazanacaktır.

Utangaçlık nasıl yenilir 5

Spor yapmanın utangaçlık duygusu ile ne alakası var?

Spor sadece bedensel yönden kişiye sağlık kazandırmaz. Aynı zamanda kişinin psikolojik olarak da rahatlamasını sağlar.

Avrupa’da 12 ülkeyi kapsayan bir anket çalışmasında spor yapmayan kişilerde utangaçlık görülme oranının yaklaşık yüzde 78 daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Tabi bireysel sporlar yerine takım sporlarının kişiyi sosyalleştirip daha hızlı utangaçlıktan kurtardığını da ifade etmekte fayda var.

Utangaçlık nasıl yenilir 6

Pozitif düşünmeyi öğren!

Olumlu düşünmek ve stresle baş etmeyi öğrenmek utangaçlıkla mücadele etmede son derece  önemlidir. Ancak bu hususta bazı uzmanların “düşleri zenginleştirmek” adını verdiği taktiği uygularken dikkatli olmak gerekir.

Düşleri zenginleştirme taktiğinde kişi utangaçlığı üzerinden attığı takdirde sahip olacağı güzel ilişkileri zihninde canlandırır. Mutlu bir yaşam kurgusu yaparak kendisini güdüler ve böylece utangaçlıktan kurtulmak için kendisinde güç bulur.

Ancak bu taktikte kişinin düş dünyasına dalma ve gerçeklerden kopma riski ortaya çıkar. Eğer bu olumsuz durum ortaya çıkarsa kişinin bir daha gerçek dünyaya yönelik çabalar gerçekleştirmesi mümkün olmaz.

İşte bu riskten dolayı uzmanlar kişinin sık sık geleceğe dair hayaller kurmasını tavsiye etmekte fakat “düşlerde kaybolma” tehlikesine karşı da uyarmaktadır.

Utangaçlık nasıl yenilir 7

“Hayır” demeyi öğrenmek

Utangaç insanların söylemekte en fazla zorlandıkları kelime hiç kuşkusuz ki “Hayır” ifadesidir. Çünkü bir şeyi onaylamak çok kolaydır ve çoğu zaman bir baş hareketi bile bunun için yeterli olmaktadır.

Halbuki bir şeyi reddetmek zordur. Her şeyden önce özgüven ve cesaret ister. Çünkü her reddediş aslında bir “karşı çıkış”tır.

Bir kişi evet diyerek ancak var olan kişiliğini sağlamlaştırabilir. Eğer utangaçlık, korku, endişe, anksiyete bozukluğu gibi bir problemle mücadele ediliyorsa mutlaka “hayır”lar yeri geldikçe kullanılmalıdır.

Utangaçlık nasıl yenilir 8

Bilgi güçtür, güçlüler utangaç olmaz

Utangaçlığın sebeplerinden biri de eksiklik duygusudur. Çünkü kişi hayatta bir eksikliği olduğunu fark ettiğinde bu açığını iki biçimde kapatmanın yolunu arayacaktır:

  • Eksikliklerini içe kapanarak gizlemeye çalışmak
  • Çok olumsuz tavırlar sergileyerek var olmaya çalışmak

İşte utangaçlık duygusu da buradaki birinci tavrın dışavurumudur. Yani kişi eksikliğini utangaçlık ile gizlemeye çalışmaktadır. Elbette ki en büyük eksiklik bilgi alanında hissedilmektedir.

Utangaçlığı yenmek için her konuda bilgilenmelisiniz. Daha da önemlisi yaptığınız işte en iyisi olmalısınız. Siz yaptığınız işte başarılı oldukça hem özgüven kazanacak hem de bilginizle liderlik pozisyonuna yükseleceksiniz. Unutkanlık ise çoktan gündeminizden çıkmış olacak.

Utangaçlık nasıl yenilir 9

Birkaç pratik tavsiye

Utangaçlığı yenmek isteyen kişi bu çabanın sadece psikolojik telkin boyutunu göz önünde bulundurmamalı hayatının tüm alanlarını buna göre düzenlemelidir.

Utangaçlığı yenmek isteyen kişilerin günlük yaşamlarında yapacakları değişiklikleri uzmanlar şöyle sıralıyorlar:

Her zaman bakımlı ve şık olun. Çünkü dış görünüşün güzel olması hem sizin özgüven duymanızı sağlayacak hem de karşınızdaki insanların size olan bakışlarını değiştirecek.

Beden dilini etkili kullanın. Dik bir duruşa sahip olun, omuzlarınızı düşürmeyin. Ellerinizi önde kavuşturmayın. Yani iletişime kapalı olduğunuzu gösteren hareketlerden uzak durun.

Cesur davranışlarıyla ve iletişim becerileriyle çok takdir ettiğiniz insanları gözlemleyin, onları rol model olarak kabul edin. Ancak özgün kişiliğinizi bozmayın. Yani kendiniz olun ama çevrenizdeki başarılı insanları gözlemleyerek bazı davranış kalıplarını öğrenin.

Ses tonunuzun utangaçlığınızın en büyük göstergelerinden biri olduğunu unutmayın. Ses tonunuzu uygun bir düzeyde ayarlamak için egzersizler yapın.

Utangaçlık nasıl yenilir 10

Eğitim şart!

Utangaçlıktan tamamen kurtulmak için belli bir çaba sarf etmeniz gerektiğini kabul edin. Çünkü uzun yıllar boyunca yavaş yavaş yer edinmiş bu olumsuz duygudan kurtulmak gerçekten de emek isteyen zorlu bir süreçtir. İşte bu süreçte kendinizi eğitmeniz şarttır.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın inanılmaz ve şaşırtıcı tesirini ortaya koyan okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizin de yeniden hayata tutunmanıza vesile olacak.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir