Bütün Dualar Dilek Duaları Hacet Duaları İstek Duaları Sırlı Dualar

Unutkanlık için dua yüzde 100 etkili, mutlaka okumalısınız!

Unutkanlık için dua hakkında detaylı bilgiler

Unutkanlık bir insanın çekebileceği en ciddi sıkıntılardan biridir. Zira unutkanlık kişinin maddi manevi pek çok zarara uğramasına sebep olur.

Büyük İslam alimleri daha yüzyıllar öncesinden unutkanlığın kişinin yaşamında çok önemli sonuçlara yol açtığını ifade etmişlerdir ve bu hususta çeşitli çözüm önerileri ortaya atmışlardır.

Önerilen çözüm yollarının birincisi “unutkanlık için dua okumak” ikincisi ise “İslam alimlerinin unutkanlıktan kurtulmak için önerdikleri tavsiyelere uymak”tır.

Bu yazımızda hem unutkanlık için duanın sözlerini ve okunma adabını sizlerle paylaşacağız hem de İslam alimlerinin unutkanlık konusundaki yol gösterici tavsiyelerine yer vereceğiz. İnşallah vereceğimiz bilgiler hayırlara vesile olacaktır.

Unutkanlık için dua günün hangi vakti okunursa daha makbul olur?

Unutkanlık için duanın sabah namazı ile öğle namazı arasındaki herhangi bir vakitte okunabileceği alimler tarafından ifade edilmektedir.

Ancak Asrı Saadet devrinden beri unutkanlık için dua yaygın olarak sabahın erken saatlerinde okunmuştur. Sahabenin dua etme tarzını örnek alarak müminlerin de sabahın ilk saatlerinde dua etmelerinin daha isabetli olacağını ifade etmekte fayda vardır.

Unutkanlık için dua peş peşe 3 defa okunur

Dilek ve hacet duaları gibi şifa duaları da peş peşe üç defa okunur.

Unutkanlık için dua da şifa dualarından biri kabul edilir ve duanın sözleri art arda 3 defa okunur. Önemli duaların bu tarzda üç defa okunması Hz. Muhammed’in sünnetlerindir.

Farklı durumlar için farklı unutkanlık duaları vardır

Unutkanlık yaş, sosyal ortam, cinsiyet, maddi durum, hastalık hali gibi pek çok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Bu itibarla unutkanlık için okunan dualar da farklılık arz etmektedir.

Aşağıda İslam tarihi boyunca farklı mevzulara dair okunmuş unutkanlık duaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Öğrencilere okunması tavsiye edilen unutkanlık için dua

Öğrencilere ve zihinsel çaba harcayan kişilere şu duayı okumaları tavsiye edilmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Allahümmerzukna hıfzal mürselin ve ilhamel enbiyai ve fehmel evliyai bi keramike ya ekramel ekramin ve bi rahmetike ya Erhamerrahimin. (amin)

Bu duayı her sabah 3 defa okuyan öğrencilerin hafızasının güçleneceğini ve inşallah derslerinde daha başarılı olacakları beyan edilmiştir.

unutkanlık için dua

Yaşı ilerlemiş kişilere okunması tavsiye edilen unutkanlık için dua

Unutkanlığın en yaygın sebebi ihtiyarlıktır. Yaşlılıkla birlikte unutkanlık sorunları da artmaktadır. İleri yaşlarda ortaya çıkan unutkanlık halleri için okunacak duanın sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Sebbihısme rabbikel’a’la. Elleziy haleka fesevva. Velleziy kaddere feheda. Velleziy ahrecelmer’a. Fece’alehu ğusaen ahva. Senukriüke fela tensa. İlla maşaallahü innehu ya’lemülcehre ve ma yahfa. Ve nüyessirüke lil yüsra. Fezekkir in nefe’atizzikra. Seyezzekkerü men yahşa. Ve yetecen nebühel’eşka. Elleziy yaslennarel kübra. Sümme la yemütü fiyha ve la yahya. Kad efleha men tezekka. Ve zekeresme rabbihi fesalla. Bel tü’sirunel hayateddünya. Vel’ahıretü hayrün ve ebka. İnne haza lefissuhufel’ula. Suhufi ibrahiyme ve musa. (amin)

Burada sözlerini zikrettiğimiz dua aslında Kuranı Kerim’in Ala suresidir. Abdestli bir tarzda bu sureyi her sabah 3 defa okumayı alışkanlık haline getiren yaşlılar inşallah unutkanlıktan muzdarip olmayacaklardır.

Geçici unutkanlık durumunda okunması tavsiye edilen dua

Bazen çok iyi bildiğimiz bir adresi, bir telefon numarasını veya bir şifreyi o an  için unuturuz. Ne kadar uğraşırsak uğraşalım işimize yarayacak bilgiyi bir türlü hatırlayamayız.

İşte böylesi durumlarda aşağıdaki duayı okuyan kişi inşallah lazım olan bilgi bir süre sonra hatırlayacaktır.

Bismillahirrahmanirrahim

Fеrdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakеmun, Adlün, Kuddûsün, İyyâkе na’büdü vе iyyâkеnеsta’în. İnnâ fеtahnâ lеkе fеthan mubînâ. (amin)

Ancak bazen kişi için hayırlı olanı nasip etmesi için Yüce Allah’ın insanlara unutkanlık verdiği de hatırdan çıkarılmamalıdır. Zira bize her türlü bilgiyi de bize unutkanlığı da veren yüce Allah’tır. Hiçbir zaman hiçbir şeyi unutmayan tek varlık ise sadece yüce Allah’ın kendisidir.

Her konuda okunabilecek unutkanlık duası

Her kesimden insanın her farklı mevzuda okuyacağı unutkanlık duası ise Enbiya suresinin 79. ayetidir. Bu ayeti kerimede Hz. Süleyman ile Hz. Davud’a verilen ilimden bahsedilmektedir. Duanın sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Fe fehhemnaha süleyman ve küllen ateyna hukmev ve ılmev ve sehharna mea davudel cibale yüsebbıhne vet tayr ve künna faılın. (amin)

Eğer dua okuyacak kişi dua sözlerini ezberlemekte zorlanıyorsa yazılı bir metinden de duayı okumasında sakınca yoktur. Ancak duanın sözleri Kuran ayetine dayandığı için duanın yazılı olduğu metni özenle muhafaza etmek gerekmektedir.

Unutkanlıktan kurtulmak için İslam alimlerinden tavsiyeler

Büyük İslam alimleri unutkanlığı ortadan kaldırma yolunda bazı tavsiyelerde bulunmuşlardır. Bu tavsiyelerin bir kısmı doğrudan günlük yaşam tarzı ile ilgili iken bir kısmı ise manevi hayata yöneliktir.

İşte İslam alimlerinin unutkanlıktan kurtulma konusunda bizlere ışık tutacak çok önemli tavsiyeleri

 • Kuran’dan devamlı kısa sureler okuyun ve Allah’ın güzel isimleri olan Esmaül Hüsna’yı sık sık tekrar edin.
 • Uyku düzeninize dikkat edin ve mutlaka en az 6 saat uyuyun.
 • Beslenmenize dikkat edin. Bal, balık, ceviz ve sebze yemeye ağırlık verin.
 • Maddi meseleleri hayatınızın merkezine yerleştirmeyin ve işinizdeki sorunları ailenize taşımayın.
 • Fırsat buldukça seyahat edin. Zira yeni yerler ve insanlar tanımak hafızayı güçlendirir.
 • Güneş ışığından yeterince istifade edin ve mümkünse her gün bir süreliğine de olsa dışarı çıkın.
 • Hz. Muhammed’e bol bol salavat getirin.
 • Çok tuzlu et yemeyin ve ekşi gıdalardan uzak durun.
 • Sık sık tövbe edip Allah’ın verdiği nimetler için şükredin.
 • Kişisel bakımınıza ve giyim kuşamınıza dikkat edin
 • Alkol, kumar ve zina gibi İslam’ın yasakladığı yanlış hareketlerden kaçının.
 • Uzun süre boş kalan ve herhangi bir işte çalışmayan kişilerde unutkanlık baş gösterir. Bu itibarla fayda getirecek işlerle meşgul olmaya gayret edin.

İslam alimlerinin tavsiyelerinin faydası günümüzde bilim dünyası tarafından da teyit edilmektedir. Bu tavsiyelerde genel olarak insanların maddi-manevi bakımdan düzenli bir hayat sürdürmelerinin önemine işaret edilmektedir.

Yaşamınızda hayırlara vesile olacak etkili bir eser tavsiyesi

Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabı

Duaların muazzam gücü ile her türlü dilek ve hacetinizin gerçekleşmesini istiyorsanız Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabını mutlaka okumalısınız.

Onlarca farklı konuda çok etkili dualara yer veren bu eser okurlardan çok olumlu yorumlar almaktadır ve inşallah sizin yaşamınızda da hayırlı kapıların açılmasına vesile olacaktır.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın inanılmaz ve şaşırtıcı tesirini ortaya koyan okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizin de yeniden hayata tutunmanıza vesile olacak.
Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)
İşte o mucizevi yorumlar:

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Muhabbet duası 10 esma ve 10 ayet ile okunan niyaz

Muhabbet duası 10 esma ve 10 ayet ile okunan niyaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir