Temre Duası Gerçekten Çok Etkiliymiş

Temre duasının mucizevi etkileri birçok Avrupalı gezgini hayrete düşürmüştür

İslam coğrafyasını gezen Avrupalı gezginler eserlerinde temre duası sayesinde iyileşen insanlara ait olaylar aktarmışlar ve hayretlerini gizleyememişlerdir.

Bazı gezginler bu duayı büyü olarak nitelerken bazıları ise bu durumun psikolojik bir telkin olduğunu ifade etmişlerdir.

Avrupalı gezginlerin aksine Müslüman şahıslar ise duaların mucizevi tesirlerine inandıkları için dua ile şifa bulmayı son derece doğal karşılamışlardır. Zira dualar en büyük şifa kaynağıdır ve Allah’ın izni ile her türlü hacet ve dileğin gerçekleşmesine vesile olurlar.

Temre duası okuyacak kişilere İslam alimlerinden önemli bir uyarı

Temre olarak adlandırılan küçük et benleri halk tarafından basit bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir.

Ancak büyük İslam alimleri bu et benlerinin ciddi hastalıkların habercisi olabileceğini ve dolayısıyla doktora görünmek gerektiğini beyan etmişlerdir.

Günümüzde İslam alimlerinin bu görüşü artık teyit edilmiştir. Gerçekten de kimi et benleri ciddi hastalıkların habercisidir. Bu itibarla devamlı çıkan veya geç iyileşen temreler söz konusuysa hekim desteği almak icap etmektedir.

Aslında bu bakış açısı bütün şifa duaları için geçerlidir. Müminler herhangi bir rahatsızlığın iyileşmesi için dua okuduklarında doktor desteğini kesinlikle ihmal etmemelidir. Büyük alimler hasta şahısların sağlık kuruluşlarına başvurmalarının dinen zorunlu olduğunu ifade etmektedir. Yani hasta bir kişinin “Ben doktora gitmiyorum, dua etmem yeterlidir.” demeye hakkı yoktur.

Ancak duaların hastalıkların iyileşmesine vesile olduğunu da asla unutmamak gerekir. Duaların varlığı müminler için büyük bir nimettir ve bu nimetten mahrum kalmamak gerekir.

temre duası

Temre duasını sadece hasta olan kişi mi okumalıdır?

Temre duası vücudunda temre çıkan kişi tarafından bizzat okunabileceği gibi kişinin bir yakını tarafından vekaleten de okunabilir.

Ancak dua kişinin bir yakını tarafından okunuyorsa dua öncesinde hasta şahsın adının niyet edilmesi gerekmektedir.

Bazen toplumda temre duası okuyarak pek çok kişinin iyileşmesine vesile olan kişilere de rastlanmaktadır. Bu kişilerin duanın sözlerini atalarından öğrendiği ve kuşaktan kuşağa bu yeteneğin geçtiği söylenmektedir. Temre duasının bu kişiler tarafından okunmasında bir mahzur yoktur. Fakat bu kişilerin de duayı usulüne göre okuması gerekir.

Tabi duaların müminler tarafından bizzat okunmasının her zaman daha makbul olduğunu da bir kez daha ifade etmekte fayda vardır.

Temre duası günün hangi vakti okunur?

Temre duasının en makbul kabul edildiği vakit yatsı namazı sonrası ve uyumadan hemen öncedir.

Belirtilen bu vakit dua okuyan kişinin duadan sonra temreleriyle fazlaca ilgilenmemesini ve zamanını uykuda geçirmesini temin etmek içindir. Yoksa şifa duaları günün her vakti okunabilecek niyazlardır.

temre duası

Dua okuyan kişilerin et benleri üzerine arpa veya tuz gezdirmeleri doğru mudur?

Pek çok İslam ülkesinde temre duası okunduğu sırada temrelerin üzerine 3 adet arpa tanesi veya bir miktar tuz sürülmektedir. Dua bittikten sonra bu malzemeler toprağı gömülmektedir.

Bazı ülkelerde ise temrelerin etrafı kalemle çember şeklinde çizilmekte ve ardından dua okunmaktadır.

Bu tarz uygulamaların sadece geleneksel icraatlar olduğunu bilmek gerekir. Duanın tesirini göstermesi için bu tür hareketler yapmaya gerek yoktur. Yani kişi sadece dua ile yüce Allah’a el açsa da inşallah şifa bulacaktır.

temre duası

Temre duasının sözleri

Temre duasının sözleri Kuran-ı Kerim’in muhtelif ayetlerine dayanmaktadır. Bu bakımdan dua okunurken büyük bir ciddiyetle davranmak esastır.

Duanın sözleri peş peşe 7 defa okunacaktır.

Bismillahirrahmanirrahim

Em ebremü ermen fe inna mubrimün.

Ve yes’eluneke anil cibali fe kul yensifüha rabbı nesfa.

Fe yezeruha kaan safsafa.

La tera fıha ıvecev ve la emta. (amin)

Duanın sözleri 7 defa okunduktan sonra Kuran-ı Kerim’den İhlas, Nas, Fatiha ve İnşirah gibi kısa surelerden bir ya da birkaçı okunursa inşallah duaya olan icabet artacaktır.

Temre duası okunurken şu 2 hususa dikkat edilmelidir

Temre duası Kuran ayetlerine dayandığı için dua okumadan önce mutlaka abdest alınmalıdır.

Bu duanın okunduğunu duyan insanlar genellikle büyük bir merak ve ilgi duyarlar. Ancak duanın sessiz ve sakin bir ortamda yapılması dua adabına daha uygundur.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın inanılmaz ve şaşırtıcı tesirini ortaya koyan okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizin de yeniden hayata tutunmanıza vesile olacak.
Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)
İşte o mucizevi yorumlar:

Yorum yapın