Teheccüd Duasının Sözleri ve Faziletleri Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Teheccüd Duası Teheccüd Namazından Sonra Okunan Duadır

Teheccüd duası, dilek ve hacetlerin gerçekleşmesine vesile olan çok tesirli bir duadır. Bu duayı okuduktan sonra Allah’ın izni ile murat ettiği şeye kavuşan pek çok mümine ait anlatım bulunmaktadır.

Teheccüd duası teheccüd namazından sonra okunan bir niyazdır ve sayısız fazileti vardır.

Bu yazımızda teheccüd duasının özellikleri, okunma adabı ve sözleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. İnşallah aktaracağımız bilgiler hayırlara vesile olur.

İşte teheccüd duası hakkında bilinmesi gereken tüm önemli hususlar:

Teheccüd Namazı Gece Kılınan Namazdır

Gece bir müddet uyuduktan sonra kalkıp kılınan namazın adı teheccüd namazıdır. Bu namazın kılınma vakti, yatsı namazı ile sabah namazı arasındaki herhangi bir saatte olabilir. Ancak yaygın olarak kılındığı vakit gece yarılarıdır. Teheccüd namazından sonra okunan duaya ise teheccüd duası adı verilmektedir.

Teheccüd duası aynı zamanda “dilek ve hacet duası” hükmündedir

Gece vakitlerinde namaz kılındıktan sonra yapılan duaların çok güçlü icabeti vardır. Bu vakitlerde yapılan dualar inşallah Arş-ı Ala’da karşılık bulacak ve kişinin istekleri hasıl olacaktır.

Teheccüd namazından sonra okunan dua da bu tarzda bir niyaz olup son derece tesirlidir ve şu amaçların gerçekleşmesini dilemek için okunmaktadır:

 • Başarıya nail olmak ve arzulanan hedeflere varmak
 • Huzurlu bir aile içinde uzun bir yaşam sürdürmek
 • Helal yollardan geçinmek, kısa sürede büyük bir servetin sahibi olmak
 • Kötü alışkanlıkları terk ederek daha müspet bir kişi halinde yaşamını sürdürmek
 • Hastalıkların bitmesi ve şifa bulmak
 • Özel hayatla ilgili sorunların bitmesi ve mutlu bir yaşam sürdürülmesi
 • Vesvese gibi ruhsal sorunlardan kurtulmaya vesile olmak
 • Unutkanlık illetinden kurtulmak
 • Hayırlı evlatlara sahip olmak
 • Hem maddi yaşamla hem de özel hayatla ilgili zor durumlardan kurtulmak

Teheccüd duası ayrıca kişinin mutlu ve bereketli bir yaşam sürdürmesine de inşallah vesile olmaktadır.

Teheccüd namazı nasıl kılınır?

Teheccüd namazı 2 rekat ile 12 rekat arasında kılınır. 2 rekatta bir selam verilebileceği gibi 4 rekatta bir de selam verilebilir. Kişi dilerse daha uzun da namaz kılabilir.

Teheccüd Namazı Yalnız Hazreti Muhammed’e Farz Kılınmıştır, Müminler İçin Sünnettir

Teheccüd namazının Peygamber Efendimize farz kılındığı şu ayeti kerimede ifade edilmiştir:

“Gecenin bir kısmında da uyanarak sana mahsus fazla bir ibadet olmak üzere teheccüd namazı kıl ki, Rabbin seni Makam-ı Mahmud’a ulaştırsın.” (İsrâ-79)

Hazreti Muhammed’e farz kılınan bu namaz müminler için sünnet kabul edilmektedir. Yani teheccüd namazı kılmayan bir mümin günaha girmez. Fakat bu namazı kılmayı alışkanlık haline getiren müminler inşallah büyük sevap kazanacaklar ve murat ettikleri yaşama kavuşacaklardır.

Teheccüd Namazı Hakkında Hazreti Muhammed’in Söylediği Bazı Hadisler

İslam Peygamberi gece kılınan namazlarla ilgili olarak şu hadisi şerifleri buyurmuştur:

 • “Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah’a yakınlık, günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır.” (Tirmizi)
 • “Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan muharremde tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.” (Müslim)
 • “Ey insanlar! Birbirinize selâm veriniz, yemek yediriniz, insanlar uyurken geceleyin namaz kılınız. Böyle yaparsanız selâmetle cennete girersiniz.” (Tirmizi, İbni Mâce)

Teheccüd duasının sözleri nelerdir?

Bismillahirrahmanirrahim

Allahumme lekel hamdü ente kayyimus semavati velerdi ve men fîhinne ve lekel hamdü ente nûrus semâvati velerdi ve men fîhinne velekel hamdü ente melikussemavati velerdi men fîhinne ve lekel hamdü entel hakku ve va’duke hakkun ve likauke hakkun ve kavluke hakkun ve velcennetü hakkun vennaru hakkun vennebiyyûne hakkun ve Muhammed’din -sallâllâhu aleyhi ve sellem- hakkun vessaatu hakkun. Allahumme leke eslemtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü ve ileyke enebtü ve bike hasemtü ve ileyke hakemtü feğfirlî mâ kaddemtü ve ma ehhertü ve ma esrartü ve ma ealentü ente l’mukaddimü ve entel muahhiru lâ ilâhe illâ ente ve lâ havle ve la kuvvete illa billahi. (Amin)

Teheccüd duasının Türkçe meali

“Allâh’ım Sana hamd olsun. Sen bütün semâları, arzı ve onlardakileri ayakta tutansın. Hamd Sana mahsûstur ey Rabbim! Sen semâların, arzın ve onlarda ne varsa hepsinin nûrusun. Hamd Sana mahsustur ey Rabbim! Sen semâların, arzın ve onlardakilerin hâkimi ve hükümdârısın. Ve Sana yine hamd olsun ki, Sen Hak’sın. Sen’in va’din de hak, Sana kavuşmak da hak, sözün de hak, Cennet de hak, Cehennem de hak, nebîler de hak, Muhammed de hak, kıyâmet de hak. Sana teslîm oldum ey Rabbim! Sana îmân ettim, Sana tevekkül ettim ve Sana yöneldim. İnanmayanlara karşı, Sana dayanarak mücâdele ettim ve neticede ancak Seni hakem olarak kabul ettim, benim evvelki yaptıklarımı da, sonradan yapacaklarımı da, gizli yaptıklarımı da açık yaptıklarımı da mağfiret et. Öne alan da Sen’sin, geriye bırakan da Sen’sin. Sen’den başka ilâh yoktur. Kuvvet ve kudret ancak, Allâh’a dayanmakladır.” (Buhârî)

Teheccüd Namazından Hazreti Muhammed’in Okuduğu Niyazlar

Peygamber Efendimizin teheccüd namazı kılarken okuduğu tesbihatlar şöyledir:

 • Allahu Ekber (10 defa okunur)
 • Elhamdülillah (10 defa okunur)
 • Sübhanallah (10 defa okunur)
 • Lâ ilâhe illallah (10 defa okunur)
 • Estağfirullah (10 defa okunur)
 • Allahümmağfirlî vehdinî verzüknî ve âfinî. (10 defa okunur)
 • Allahümme innî eûzübike min dîkil mekami yevmel kıyameti. (10 defa okunur)

Niyaz edilen bu ifadelerin Türkçe mealleri sırasıyla şöyledir:

Allah en büyüktür en yücedir.

Bütün hamd ve sena, minnet ve şükür Allah’a mahsustur.

Allah’ı bütün noksan sıfatlardan tenzih ederiz.

Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur.

Allah’tan af diliyorum.

Allah’ım beni bağışla, beni hidayet üzere sabit kıl, beni rızıklandır, bana afiyet ihsan eyle.

Allah’ım! Kıyamet gününde yer darlığından Sana sığınırım.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın ne kadar mucizevi özelliklere sahip olduğunu ortaya koyan birbirinden tuhaf ve mucizevi okuyucu yorumları! Bu yorumlar herkesi hayrete sürüklediği gibi eminiz ki sizi de hayrete düşürecek. Artık muazzam ve mucizevi bir şekilde hayatınızı değiştirebileceksiniz. Allah'a güvenin ve bu fırsatı mutlaka değerlendirin.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Bu yorumlar gibi daha yüzlerce yorum var.

 

Dilerseniz Nasip Duası ve Aile Huzuru İçin Dua başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir