Şükür Duası Sözleri Nelerdir

Allah’a hamd ederek başlamayan her önemli iş bereketsiz olur. Kişi başlayacağı işi kendine kimin verdiğini bilebilmesi ve kendinin aciz bir kul olduğunu unutmaması için hamd ile işine başlamalıdır. Hamd kelimesi şükür içermektedir. Fakat ham dile şükür arasında bir fark vardır. Hamd kelimesi, artırılması istenmeyen, olduğu gibi kalması istenen nimetler için kullanılır. Şükür duası sözleri ise daha çok artırılması istenen nimetler için kullanılır.

Hamd ve Şükür Duası Sözleri

Bir kişi sevdiği bir kişiyi kaybettiğinde hamd eder, şükretmez. Şükür yaşanan kayıpların artmasına, hamd ise olduğu kalmasına vesiledir. Ölüm bir nimet olabilir mi diye düşünülebilir. Evet ölüm bir nimettir. Ölüm olayı ile karşılaşıldığında hamd edilmelidir. İnsan yaşadıkça ve ahiretteki sonsuz nimetlere ulaşmanın kapı olduğu anlaşıldığında ölümün nasıl bir nimet olduğunu daha iyi kavranmaktadır.

Şükür Duası Sözleri En Faziletli Duadır

Hz. Muhammed (sav) en faziletli zikrin Lâ ilâhe illallah olduğunu ifade ederken en faziletli duanın El Hamdülillah olduğunu beyan etmiştir. Şükür yalnızca dil ile yapılmaz. Kişi beden dili ile de şükrünü ifade edebilir. Peygamber Efendimiz (sav) geceleri ayakları şişinceye kadar namaz kılardı. Neden böyle yaptığını soran Hz. Aişe’ye çok şükreden kul olmayayım mı diye karşılık verir. Evet, şükür duası sözleri ile şükretmek güzeldir. Fakat beden ve kalp ile şükrü takviye etmek daha güzeldir.

Şükür Duası Sözleri Faziletleri

İnsanlar için yemek en büyük nimettir. Yemek yedikten sonra insanlar mutlaka şükretmelidir. Şükredilen nimetleri Rabbim artırarak kuluna tekrar nasip eder. Yemek yedikten, su içtikten veya herhangi bir nimete eriştikten sonra şükür duası sözleri söyleyenin geçmiş günahlarının affedileceği Peygamber Efendimiz (sav) tarafından ifade edilmiştir. Yemek gibi açık nimetlerde Allah’a şükretmeyenin diğer nimetlerde şükrünü eda etmesi zordur.

Şükür Duası Sözleri Hikmetleri

Bir kişi şükür sözlerini söylerken;

  • Allah’ın (cc) verdiği nimetlerin kimden geldiğinin farkında olmak
  • Verilen nimete az veya çok demeden rıza göstermek
  • Allah’ın verdiği bütün nimetlerden hasıl olan güç ve kuvveti, O’na (cc) itaat etmede ve ibadet etmede kullanılmak

Müminleri iyi bir olayla karşılaştığında şükür sözleri, kötü bir olayla karşılaştığında ise sabır sözleri sarf ederek durumunu hayra dönüştürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir