Şükür Duası Nedir

Şükür, verdiği bütün nimetlerden dolayı Allah’a (cc) teşekkür etmektir. İnsanın hayatında Rabbimin verdiği birçok nimet vardır. Her bir nimet kendi cinsinden şükrü gerektirir. Aslında sahih kaynaklara bakıldığında Şükür duası diye bir duanın olmadığı görülür. Peygamber Efendimiz ’in (sav) şükretmek için gece kalkıp namaz kılındığı ver ardından dua ettiği bilinmektedir. Sevinçli bir haber aldığında veya güzel bir nimete kavuştuğunda secdeye kapanarak şükrünü eda ederdi.

Şükür Duası Nasıl Yapılır?

Her önemli işte olduğu gibi duaya da Allah’a hamd ederek başlanmalıdır. Duaya hamd ile başlamak İslam alimlerine göre müntahaptır. Şükür yapabilmek için yalnızca hamd ile başlayan ve dille yapılan dua yeterli değildir. Kalp ve beden ile de şükür yapılmalıdır. Kalp ve beden ile yapılan şükür duası en az dille yapılan kadar etkili ve önemlidir.

Kalp ve Bedenle Şükür Duası

Dua, yalnızca kelimelerden ibaret değildir. Bir kişi Yüce Yaratıcısının (cc) kendine verdiği maddi ve manevi nimetler için;

  • Kalp ile şükretmek, nimeti verenin Allah olduğunu bilmek ve takdir etmekle olur.
  • Beden ile şükretmek, nimeti verenin emir ve yasaklarına uygun hareket etmekle olur.
  • Dil ile şükretmek, nimeti vereni anmak, tesbihler çekerek devamlı O’nu (cc) hatırlamakla olur.

 En Güzel Şükür Duası

Kur’an-ı Kerim, dinimizin ana kaynağıdır. Kur’an içinde birçok dua bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz (sav) her konuda ümmetine örnek olmuştur. Dualar konusunda da nerde nasıl dualar yapılması gerektiğini kendisi yaparak göstermiştir. En güzel şükür duası, Kur’an ayetlerinde yer alan ve Hz. Muhammed’in (sav) dilinden dökülen dualardır. Peygamber Efendimiz ‘in (sav) hayatının her anında bir dua olduğunu ve duaya ne kadar önem verdiğini anlamaktayız.

Şükür Duası Fazileti

Verilen nimetlerin kıymetini bilmek için dua edilmelidir. Kur’an’da ve hadislerde geçen dualar daha etkilidir. Fakat kişinin ezberinde bir dua yoksa ve o anda çok büyük bir nimete eriştiyse dilinin döndüğünce Allah’a şükranlarını sunabilir. Hadis-i şeriflerde geçen bazı şükür duaları vardır ki o dualar gece yapıldığında o gecenin, gündüz yapıldığında ise günün şükrü eda edilmiş olur. Abdest alıp kıbleye yönelerek yapılan şükür duası daha makbuldür. Ayrıca duaların Arapça yapılması daha uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir