Şükür Duası Nasıl ve Ne Zaman Yapılır

Allah’ın (cc) verdiği nimetleri yerinde ve doğru kullanmak şükürdür. İsraftan kaçınmak ve aşırılıktan kaçınmak en güzel duadır. Nimetlere kalp ve bedenle şükretmenin yolu günahlardan uzak durarak hayra kullanmaktır. Verilen nimetlere karşı insanın dili ile dua etmesi gerekir. Müminler şükür duası nasıl yapılır konusunu merak etmektedir. Dua etmeye yönelmeden önce verenin Allah (cc) olduğunu yakinen hissetmek gerekir.

Kur’an’a Göre Şükür Duası Nasıl Yapılır?

Kur’an-ı Kerim’de çeşitli dualara yer verilmektedir. Şükür ile ilgili çok sayıda ayet bulunmaktadır. Ayetlerin geneline bakıldığında öncelikle nimetlerin kimden geldiğinin fark edilmesi ikaz edilmektedir. Allah’ın insanlara çok fazla nimet verdiği ve bu nimetlerin şükür istediği ayetlerde açık ve net olarak belirtilmektedir. Şükrün ise hem bedenle hem de dille yapılacağı farklı şekillerde anlatılmaktadır. Kur’an’a göre şükür duası nasıl yapılır öğrenmek isteyenler öncelikle nimetlerin kimden geldiğini idrak etmelidir. Ardından fiili ve kavli dua yapılır.

Sünnete Göre Şükür Duası Nasıl Yapılır?

Peygamber Efendimiz ’in (sav) hayatı dua ile örülüdür. Hayatının her anında dua vardır. Hz. Muhammed (sav) güzel bir nimetle karşılaştığında hemen alnını secdeye koyar, verilen nimete şükrederdi. Dili ile yaptığı duanın yanında fiili olarak yaptığı dualarla da Hz. Muhammed (sav) Rabbine şükrünü eda etmiştir. Yaptığı duaları içeriğinde nimetleri lütfeden Allah’ın (cc) hakimiyetine ve celaline yakışır şekilde şükretmeye özen gösterilmiştir. İnsanoğlu Allah’ın celaline yakışır duayı tam olarak yapamayabilir. Fakat bunu yapabilmek için uğraştığını dili ile ifade eder. Şükür duası nasıl yapılır hususunda buna dikkat edilmelidir.

Sözleriyle Şükür Duası Nasıl Yapılır?

Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerde geçen şükür duaları Arapça’dır. Arapça, lafızların aynı anda birden fazla anlamı olduğundan kişiler anlamını ve değerini kaybetmeden yapacakları duayı Arapça yapmalıdır. Arapça bilmeyenler, gönüllerinden geçen en güzel kelimeleri seçerek duasını yapabilir. Şükür duasında önemli olan vereni tanımak ve ona şükranlarını sunmaktır.

Namaz ve Şükür Duası Nasıl Yapılır?

Sorunlu durumdan çıkıldığında veya güzel haberler alındığında şükür namazı kılınır. Peygamber Efendimiz (sav) kılmış ve kılınmasını tavsiye etmiştir. Allah’a verdiği nimetlerden dolayı teşekkür etmenin en güzel yolu namaz kılmaktır. Şükür namazı 2 rekaattir. Kerahet vakitlerinin dışında istenilen her zaman kılınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir