Sıkıntı Anında Okunacak Dua İle Tüm Dertlere Son!

Kadim dua kitaplarında her türlü sıkıntı anında okunacak dua örnekleri bulunmaktadır. Bu duaların her biri farklı bir konuya yönelik okunmaktadır. Tamamı ayet ve hadislere dayanan bu dualar Allah’ın izniyle muazzam tesir göstermektedir.

Bu yazımızda farklı konularda okunan 5 tesirli sıkıntı anında okunacak duanın sözlerine yer verilmiştir. Ayrıca duaların okunma adabı hakkında da önemli açıklamalar yapılmıştır.

Ruhsal sıkıntı anında okunacak dua

Psikolojik olarak sıkıntıya düşenler daralıp sıkıldıklarını hissettiklerinde şu duayı okumalıdır:

“La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim.”

Ruhsal sıkıntısı olan müminler ilk günlerde bu duayı çok sık okumak zorunda kalacaklardır. Ancak birkaç günde kişi büyük bir ferahlama ve huzur bulacağı için duaya olan ihtiyaç da azalacaktır.

Tabi devam eden günlerde sıkıntılı ruh hali yeniden nüksederse yeniden dua sözleri okunacaktır. Yani bu dua manevi bir ilaç hükmündedir ve ruhsal sıkıntı her hissedildiğinde okunacaktır. Bir süre sonra İnşallah kalıcı biçimde ruhsal sıkıntıların ortadan kalktığı görülecektir.

Sıkıntı Anında Okunacak Dua

Düşmanlardan gelen sıkıntı anında okunacak dua

Başka insanlardan gelen her türlü sıkıntının def edilmesi için Kehf suresinin 10. ayeti kerimesi dua hükmünde okunmaktadır. Dua sözleri günün herhangi bir vakti okunabilir.

“Rabbenâ âtinâ min ledunke rahmeten ve heyyi’ lenâ min emrinâ raşedâ.”

Sıkıntı anında okunacak dua sözlerinin art arda 7 defa tekrar edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu duanın bir defa okunması halinde inşallah manevi bir zırh gibi dua okuyan kişinin ve ailesinin korunmasını sağlayacaktır. Dua aynı zamanda kişinin ruhsal olarak güçlü olmasını ve düşmanlarına karşı daha cesur davranmasını da temin etmektedir.

Bu tesirli dua kötü alışkanlıklarından muzdarip olan yani nefsi ile mücadele eden kişiler tarafından da okunmaktadır. İslam alimlerine göre kişinin nefsi en büyük düşmanıdır. Bu nedenle nasıl ki düşmanların şerrinden korunmak için yukarıdaki dua okunuyorsa nefisin arzularını bertaraf etmek için de bu dua okunacaktır.

Mümin kişi nefsi her kendisini zorladığında ve ona kötü bir iş yaptırmaya çalıştığında bu duanın sözlerini 7 defa tekrar etmelidir. Allah’ın izniyle okumalar bittikten sonra kişi ferahladığını ve kötü arzularından uzaklaştığını görecektir.

Sıkıntı anına okunacak dua Peygamber Efendimizin dilinden

Bu tesirli dua daha çok özel yaşamdaki sıkıntıların halledilmesi için okunmaktadır. Dua sözleri gece yatmadan önce üç defa okunur. Duaya bir hafta boyunca devam edilmesi tavsiye edilmektedir. Bir haftalık okumalardan sonra özel yaşamında büyük değişimlere şahit olan çok sayıda mümin bulunmaktadır.

“Lâ ilâhe illâllâhül halimül kerimü sübhanellahi ve tebarekellahû rabbül-‘arşil-‘azîm vel hamdûlillahi rabbil alemin.”

Sıkıntı anında okunacak dua sözleri okunurken samimi duygularla yüce Allah’tan yardım istenmesi büyük önem taşımaktadır. Zira kalpten gelen bir yakarışla yapılan dualar çok daha makbul kabul edilmektedir.

Özel yaşamla ilgili sıkıntılarının bitmesini dileyen kişilerin bir miktar sadaka vermeleri de inşallah duanın tesirini artıracaktır. Sadaka vermek kişiyi ve sevdiklerini kaza beladan korur. Ayrıca sadaka yapılan duaların kabulüne de vesile olur. Bu itibarla dua okuyan müminlerin az bir miktar da olsa sadaka vermeleri İnşallah hayırlı kapıların açılmasını sağlayacaktır.

Özel yaşamla ilgili sıkıntıların giderilmesinde Duha suresi ile İnşirah surelerinin de muazzam tesirli olduğunu ifade etmekte fayda vardır. Yukarıda sözlerini verdiğimiz duadan sonra bu iki surenin birer defa okunması duanın tesirini artıracaktır.

Karar vermekte zorlanan müminlerin okunacakları dua

Bazen karar vermek zorunda kalmak büyük sıkıntıya neden olur. Çünkü insan yanlış karar vermekten korkar.

Büyük alimler karar verme aşamasında sıkıntı çeken kişilere Şuara suresi 78. ayeti kerimesini 40 defa peş peşe okumayı tavsiye etmektedir. Okumalardan sonra inşallah kişinin basireti açılacak ve en isabetli kararı verecektir.

Ellezı halekanı fe hüve yehdın.

Karar verme konusunda sıkıntı yaşayan ve bu duayı okuyan kişilere büyük alimler istişare yapmayı da tavsiye etmektedir. İstişare, karar vermeye çalışan müminlerin din kardeşlerine fikir danışması demektir. Peygamber Efendimizin de karar verme süreçlerinde istişare yaptığı bilinmektedir. Bu itibarla müminlerin hem bu duanın faziletlerinden faydalanması hem de güvendikleri birkaç mümine danışmaları yerinde olacaktır.

Peygamber Efendimizin karar vermeden önce başvurduğu bir diğer uygulama ise istihareye yatmaktır. İstihare, dualar okuduktan sonra uyumak ve görülen rüyalar üzerine bir karar vermektir. Ancak unutulmamalıdır ki istihare yapmak çok özel bir uygulamadır ve herkesin yapabileceği bir iş değildir. Ayrıca Peygamber Efendimizin istihare yapmasına rağmen müminlere fikir danıştığını da ifade etmek gerekir.

Sıkıntı Anında Okunacak Dua

Maddi sıkıntı anında okunacak dua

Maddi sıkıntılar insanları en derinden etkileyen sorunların başında gelir. Ekonomik zorluklarla mücadele eden kişilerin her şeyden önce harama bulaşmamak için iradeli olmaları gerekir. Zira insanlar ekonomik sıkıntı yaşadıklarında hemen haram kazanca yönelmektedir. Bilinçli müminlerin bu tarz yanlış davranışlardan uzak durmaları gerekir. Zira yüce Allah rızık verenlerin en hayırlısıdır. Maddi sıkıntılar gelip geçicidir ve sabırlı olunması halinde kısa sürede rahata ulaşılacaktır.

Büyük alimler maddi sıkıntı anlarında rahatlamak için Müminun suresinin 118. ayetinin sıkıntı anında okunacak dua hükmünde okunmasını tavsiye etmektedir.

Ve kur rabbığfir verham ve ente hayrur rahımın.

Bu ayeti kerime hem sıkıntılı süreçte ruhsal olarak rahatlama sağlar hem de bereket duası vazifesini görür.

Büyük alimler bu duanın her sabah ve her gece üçer defa okunması halinde kısa sürede maddi sıkıntıların ortadan kalkacağını beyan etmektedir.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın inanılmaz ve şaşırtıcı tesirini ortaya koyan okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizin de yeniden hayata tutunmanıza vesile olacak.
Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)
İşte o mucizevi yorumlar:

Yorum yapın