Siğil Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Siğil elde, yüzde ve vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan bir cilt hastalığıdır. Genellikle çocuklarda ve gençlerde görüldüğü gözlemlenmiştir. Tıbbi tedavisi olmakla birlikte, siğil duası ile de bu hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğu bilinmektedir.   Siğilden kurtulmanın tıbbi tedavileri, siğilin oluştuğu cildin dokusunun yakılması ile gerçekleşir. Yakma işlemi tıbbi asitlerin hastalıklı dokuya uygulanması ile olur. Bu işlem hastalıklı dokunun lokal olarak uyuşturulması ile başlamaktadır.

Siğili yakma işleminin diğer bir tıbbi yolu lazer ile yakma işlemidir. Bu işlem de yine hasta olan dokuda olumlu sonuçlar oluşturmaktadır. Siğili yok etmek için diğer bir tıbbi yöntem ise bağışıklık sisteminin desteklenmesi ile olur. Çünkü Siğilin oluşumunda bağışıklık sistemindeki sorunlarda etkili olmaktadır.

Siğil Duası Nasıl Yapılır?

Dua etmek insanların, hastalıklarından çeşitli dertlerden kurtulmak için Allah’a sığınması ve ondan isteklerini dilemesi için yapılan bir inanç göstergesidir. Duaların birçok çeşidi olmakla birlikte direk olarak hastalıklardan kurtulmak için de özel dualar mevcuttur.

Siğil duasının bilinen 2 duası vardır. Bazı hocalar bu duaları belirli günlerde ardı ardına okunması gerektiğini savunur. Bu dualar 7 kez okunduktan sonra şahadet parmağı ile siğil olan bölgenin üzerine gezdirildiğinde ve üflendiğinde geçtiği dile getirilmektedir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in eşi için yaptırdığı ve eşinin bu dertten kısa sürede kurtulduğu bilinmektedir. Siğil duası okunduktan sonra 3 adet kâğıda 3 İhlas ve 1 Fatiha suresi okunur. Ardından kâğıtlar siğil olan bölgeye sürülür. Her gün bir kâğıt yakılır. Ayrıca büyük bir tuz tanesi üzerine yine 3 İhlas ve 1 Fatiha suresi okunur. Sonra tuz tanesi siğile sürülür.

Tuz tanesi toprağa gömülür.  Bu işlemlerden sonra ertesi sabah siğili olan kişi uyandığında sağ elinin işaret parmağını dili ile ıslatarak siğil olan bölgede 3 kez elini gezdirir. Bu işlem bir hafta boyunca yapılmalıdır. 1 hafta sonra ise iğde ağacından bir dal koparılarak dua edilir. Dua şu şekildedir. Ya Rabbi u dal kuruduğu gibi benim siğilim de kurusun. Söylendikten sonra dal toprağa atılır.  Bu işlemi başka bir kişi de sizin adınıza yapabilir.

Siğil Duası İle Tedavi Mümkün müdür?

Birçok hasta tıbbi tedavilerin sonuç vermediğini ya da siğil geçtikten sonra tekrardan çıktığını dile getirmektedir. Ancak siğil duası yaptıran kişilerin birçoğunun bu deri hastalığından kesin olarak kurtulduğu bilinmektedir.

Peygamber efendimizin hayatından verilen örnekte de yer aldığı gibi siğili eşi için uygulamış ve kısa sürede olumlu sonuç almıştır. Bu nedenle siğil olan kişilerin siğil duası yaptırması tavsiye edilmektedir. Tabi ki tıbbi işlemlere de güvenmek gerekir.

Siğilden kurtulmak için öncelikle doktorlara başvurulmalıdır. Doktorunuzdan sorunun gerçekten ne olduğunu, ciltteki hastalığın siğil olup olmadığını belirttikten sonra tedaviye geçilmelidir. Teşhis sonrası tedavi yapıldıktan sonra duaya başvurulması gerekmektedir. İsteyen kişiler hem tıbbi tedaviyi hem de siğil duasını aynı anda uygulayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir