Sekine Duası Nedir

Sekine kelimesinin sözlük anlamı gönül rahatlığı, huzur, güven, sükunet, ağırbaşlılık gibi anlamlara gelmektedir. Sekine duası ise tamamı Kuranı Kerim’de geçen Allah’ın isimlerinden ve ayeti kerimelerden oluşan bir duadır. Pek çok kişi sekine duası nasıl yapılır? ve sekine duası nedir? Merak etmektedir. Sekine duası oldukça faziletli dualardan birisidir. Dua etmek her zaman insana huzur verir ve rahatlatır. Allah ile kul arasında olan dua bir ibadettir. Dua vesilesi ile insan Allah’a yalvarır, dert ve sıkıntılarını Allah’a arz eder ve istediklerini Rabbinden ister.

Sekine duası nasıl yapılır biraz açıklayacak olursak; sakinlik ve ruh ferahlığı anlamlarına da gelen sekine duası öncelikle ne amaç ve ne için okunacak ise niyet edilir, 7 kez istiğfar edilir, 7 kez de salat-ı şerife okunur, 10 kez de Allah-u Ekber söylenir, besmele çekilir ve daha sonra 6 esma her ayet ile beraber 19 kez okunarak sekine duası okunmaktadır. Sekine duası oldukça feyizli ve kuvvetli dualardan birisidir.

Sekine Duası Ne İçin Yapılır?

Dua, kulun Allah’a yalvarması ve her türlü sıkıntısı için, sonsuz güce sahip olan Rabbinin kapısına sığınması ve Allah’tan lütuf ve yardım istemesidir. Sekine duası da oldukça faziletli bir duadır. Sekine duası nasıl yapılır ve ne için yapılır merak edilen sorulardandır.  Sekine, huzur, sakinlik anlamlarına gelmektedir. Sekine duası oldukça faziletli ve sırlı dualardan biridir. Sekine duasını her türlü sıkıntı, bela ve musibetin defi için, ruhi bunalımlar için, vesvese gibi sıkıntılardan kurtulmak için, maddi ve manevi sorunlar gibi pek çok sıkıntı ve sorunumuz için okuyabiliriz. Oldukça sırlı ve faziletli bir dua olan sekine duası okunduğu takdir de faydalı olacağı belirtilmektedir.

Sekine Duasının Fazileti

Sekine; huzur, sakinlik ve ferahlık gibi kelime anlamlarına gelmektedir. Sekine duası da sıkıntı ve ruhi bunalımlara karşı da okunan oldukça faziletli bir duadır. Okunması oldukça faziletli olduğu söylenilen sekine duasının pek çok fazileti bulunmaktadır. Sekine duası en tesirli hacet dualarından da birisidir. Sekine duası Kuranı Kerimde geçen ayet ve Allah’ın 6 esmasına dayanan bir faziletli duadır. Oldukça muazzam bir dua olan sekine duası nasıl yapılır ve faziletleri nelerdir bilinmesi gereken bir duadır.

Sekine duası vesvese gibi sıkıntılar ve ruhi sıkıntılar için okunabilir, sekine duası evde bereket artması için okunabilir, sekine duası kişinin düşmanlarına karşı güçlü olması için de okunabilir, sekine duası dilek ve istek için ya da sıkıntı için de okunabilir. Kısacası sekine duası daha pek çok büyük fazileti bulunan bir dua olduğu bazı kaynaklarda geçmektedir. Tüm dualarda olduğu gibi sekine duasını yaparken de dua etmenin bilinci ile bütün içtenliğimiz ile dua etmeliyiz. Duayı yaparken duayı yapan kişinin Allah’a tam bir teslimiyet ile inanarak dua etmesi tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir