İçeriğe geç

Sefer Ayı Duası Sizi Musibetlerden Koruyacaktır İnşallah

sefer ayı duası

Sefer Ayı Duası Faziletleri

Sefer ayı, hicri aylardan ikinci olup bu ayda okunması gereken dualar çok makbul kabul edilmektedir. Hicri takvim kapsamında bazı ay ve günlerin, farz kılınan ibadetler ve kudsi tarih unvanı olması nedeniyle kutlu olduğu bilinmektedir. 

Sahih hadislerde geçen Sefer ayı duası nafile ibadetler için de bir zemin oluşturmakta olduğundan bu duaların edilmesi önemli görülmektedir.

sefer ayı duası

Sefer Ayı Kaza Bela Ayı Değildir 

Halk bazında yer etmiş bir yanlış da sefer ayının bela ayı olarak nitelendirilmesidir. Sefer ayının uğursuz olduğuna dair pek çok delil sunan bu anlayış doğru bir yaklaşım değildir. Zira kimi hadislerde de geçtiği gibi ne bir hayvanda ne eşyada ne de sefer ayında bir uğursuzluk durumu yoktur. 

Cahiliye devrinden bugünlere ulaşan bazı inanışlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları bu ayda nikah kıyılmaması gerektiği ve bu ayda doğan çocuktan hayır görülmemesi gibi şeylerdir ve çok yanlıştır.

Sefer Ayı Duasının Okunma Usulü 

Sefer ayında edilmesi gereken dualarla ilgili olarak iki farklı görüş ortaya çıkmaktadır. Kimileri bu ayda dünya üzerinde bazı kötü olayların daha çok yaşanması dolayısıyla bu ayda korunma maksatlı duaların edilmesini önermektedir. Kimileri ise bunun asılsız bir gelenek olduğunu, sefer ayına özel bir belanın yaşanması gibi bir durumun olmadığından dolayı Sefer ayı duası olarak geçen duaların okunmasına gerek olmadığını söylemektedir.

Kişi, bu ayda kendini daha çok koruma gereksiniminde olup Allah’a yaklaşmak istiyorsa bahsi geçen duaları okumasında bir beis yoktur. Ancak kişi bu ayın uğursuzluğuna inanmışsa yanlış bir düşünceye kapılmış demektir. İnsan kendini beladan uzak tutmak istediği durumlarda bu duaları yapabilir.

sefer ayı duası

Sefer Ayı Duasının Tesirini Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Kameri aylardan ikincisi olan Sefer ayı, musibetlerden korunmak ve günahlardan tövbe etmek, kaza namazlarını eda etmek için güzel bir aydır.
  • Sefer ayı duası yaparken ayrıca her zaman yapılan günlük ibadetlerin aksatılmadan yapılması da tesirli olmasında faydalı olmaktadır. 
  • Bir miktar sadakanın verilmesi de duanın icabet görmesinde etkili olmaktadır.
  • Ayrıca yapılan duaların tesirli olması için samimi olunması ve Allah katından belanın değil rahmetin yağacağına inanılması önemlidir. 

sefer ayı duası

Sefer Ayı Duası Nasıl Yapılmalıdır?

Sefer ayında okunacak duaların genel amacı, yaşanması muhtemel bela ve musibetlerden kişinin korunmasıdır. Bu ayda dünya üzerinde yaşanacak kötü durumlardan korunmak için ayın ilk çarşamba gecesinde sabah namazı öncesi dört rekat nafile namaz kılmak gerekmektedir. Bu namaz sırasında ilk rekatta Fatiha suresinin ardından on yedi kez Kevser suresi okunur.

İkinci rekatta ise Fatiha’nın ardından beş kez İhlas süresi okunurken üçüncü rekatta Fatiha ve Felak suresi okunmaktadır. Son rekatta ise Fatiha ve Nas sureleri okunup selam verilir. Selamın ardından dua edilmesi önemlidir. 

Sefer ayı duası kapsamında ayın son çarşamba gecesi yahut gündüzü de önemlidir. Son çarşambada iki rekat namaz kılınması ve rekatlarda Fatiha suresinin arkasından on bir kez İhlas suresi okunması gerekmektedir.

Sefer Ayı Duasının Sözleri

Bismillahirrahmanirrahim

YâAhkeme’l Hâkimîn

 Yâ Esrae’l Hâsibîn

Yâ Ekrame me’mûlin ve ecvede mes’ûlin

Yâ Hayyu

Yâ Kayyûmu

Yâ Kadîmü

Yâ Ferdu

Yâ Vitru

Yâ Ehadu

Yâ Samedu

Yâ men lem yelid ve lem yûled ve lem yekun lehû küfüven ehad!

Yâ Azîzu Yâ Vehhâbu Salla’llâhu alâ hayr-i halkıhî Muhammedin ve âlihî ve sahbihî ecma’în. (amin)

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın inanılmaz ve şaşırtıcı tesirini ortaya koyan okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizin de yeniden hayata tutunmanıza vesile olacak.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir