Salli Barik Duası Farz mıdır, Ne Zaman Okunur, Sözleri Nelerdir?

Salli Barik Duası Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Önemli Hususlar

Salli barik duası namazlarda okunan önemli niyazlardır. Bu dualar Hz Muhammed’e (SAV) salavat niteliği taşımaktadır ve büyük hayırlara vesile olmaktadır.

Daha küçük yaşlardan itibaren ezberlenen ve namazlarda okunan bu duanın mahiyeti, önemi ve faziletleri hakkında ne yazık ki müminler yeterli bilgiye sahip değildir. Ancak Salli barik duası kadar İslam dünyasında yaygın ve sık okunan başka bir dua yoktur. Bu itibarla dua hakkında teferruatlı bilgi sahibi olmak büyük önem arz etmektedir.

Bu yazımızda Salli barik duası hakkında aşağıdaki konu başlıklarında detaylı bilgiler vererek konu hakkında okurlarımızı aydınlatmaya çalışacağız:

  • Salli barik duası nedir?
  • Salli barik duası ne zaman okunur?
  • Salli barik duasını okumak farz mıdır, sünnet midir?
  • Peygamber efendimize salavat getirmenin faziletleri nelerdir?
  • Salli Barik duası ilk defa ne zaman ortaya çıkmıştır?
  • Salli barik duasının sözleri nelerdir?
  • Salli Barik duasının Türkçe meali nedir?

Aktaracağımız bilgilerin hayırlara vesile olmasını temenni ederek maddelerimize geçiyoruz. İşte Salli barik duası hakkında bilinmesi gereken her şey:

Salli barik duası nedir?

Salli barik duası namazlar sırasında okunan önemli bir niyazdır. Aslında Hazreti Peygambere salavat anlamına gelir.

Salli barik duası kendi içinde “Allahümme Salli” ve “Allahümme Barik” olmak üzere iki duadan oluşur. Ancak bu iki dua yüzyıllardır ortak bir isimle yani “Salli barik duası” adı ile kabul görmektedir.

Salli barik duası ne zaman okunur?

Bütün namazların son oturuşlarında Ettehiyatu duası bittikten sonra müminler tarafından Salli barik duası okunur. Yani beş vakit namazda da Salli barik duası okunmaktadır.

Ayrıca ikindi ve yatsı namazlarının sünnetinden sonra, teravih namazlarında 2. rekattan sonra ve cenaze namazlarında 2. tekbirden sonra da bu dua okunmaktadır.

Salli barik duası namazlar dışında normal vakitlerde de Peygamber efendimize salavat getirmek maksat ile okunabilir. Bu durumda kişinin huzur bulmasını temin eder ve inşallah okuyan müminin her türlü günahtan uzak durmasına vesile olur.

Dilek ve hacet dualarını okuyan müminler dualardan önce ve sonra Salli barik duasını okuyarak duaya olan icabeti artırabilirler. Salavat getirilerek okunan duaların daha makbul olduğuna dair pek çok İslam aliminin beyanları bulunmaktadır. İnşallah Fahri kainat olan Hz Muhammed’e salavat getirerek bütün kalbiyle yüce Allah’a dua eden müminlerin elleri boş çevrilmeyecektir.

Salli barik duasını okumak farz mıdır, sünnet midir?

Salli barik duası namaz sırasında okuduğu için pek çok mümin tarafından farz olduğu zannedilmektedir. Halbuki Salli barik duası farz değil sünnettir.

Bir mümin Salli barik dualarını okumadan da namaz kılabilir. Bu durum namaz ibadetinin kabulü önünde bir engel değildir. Zira namazın farzları içinde Salli barik duasını okumak yoktur.

Salli barik duası büyük alimler tarafından yerine getirilmesi tavsiye edilen önemli sünnetlerden biridir. Kişinin bu duayı okuyarak namazını kılması daha makbul kabul edilmektedir. Bu itibarla müminlerin namaz kılarken bu duayı okumaya özen göstermeleri yerinde olacaktır. Zira ibadetleri aceleye getirmemek ve salavat getirmek gibi güzel davranışlar ile hayırlı hale getirmek büyük önem taşımaktadır.

Peygamber efendimize salavat getirmenin faziletleri nelerdir?

Salli Barik duası aslında salavat hükmünde bir duadır. Bu özelliği ile pek çok fazileti bulunmaktadır. Zira İslam Peygamberine salavat getirmenin çok hayırlı olduğuna dair pek çok hadis bulunmaktadır.

Hz Muhammed (sav) “Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salavât edendir.” (Tirmizi) diyerek müminlerin bu rahmet kaynağından mahrum kalmaması gerektiğini beyan etmiştir.

Başka bir hadis-i şerifinde ise İslam peygamberi “Duâ, semâ ile arz arasında durur. Rasûlullâh’a salavât getirilmedikçe, Allâh’a yükselmez.” (Tirmizî) diyerek duaların kabulü konusunda salavat getirmenin önemini buyurmuştur.

Hadislerden de anlaşıldığı üzere Hz Muhammed’e salavat getirmek müminler için asla ihmal edilmemesi gereken bir davranıştır ve sonsuz hayırlara vesiledir.

Salli barik duası ilk defa ne zaman ortaya çıkmıştır?

Salli barik duasının Asrı Saadet döneminden beri okunduğu belirtilmektedir. Yani bu dua İslam’ın nurunun yeryüzünü aydınlatmaya başladığı ilk günlerden beri müminler tarafından bilinmekte ve okunmaktadır. Neredeyse bütün büyük alimlerin eserlerinde bu duanın sözlerine yer verilmiştir. Bu itibarla Salli barik duası en sahih dualardan biri kabul edilmektedir.

Salli barik duasının sözleri nelerdir?

Allahümme Salli duası

Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

Allahümme Barik duası

Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ bârekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

Salli Barik duasının Türkçe meali nedir?

Allahümme Salli Duasının Türkçe meali

Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine rahmet eyle ve şerefini yücelt. Aynı İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

Allahümme Barik Duasının Türkçe meali

Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine hayır ve bereket ver. Aynı İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın inanılmaz ve şaşırtıcı tesirini ortaya koyan okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizin de yeniden hayata tutunmanıza vesile olacak.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

 

Dilerseniz Hasta Duası ve Amentü Duası başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir