Salavatı fatih duası muazzam etkili dilek duasıdır, mutlaka bilmelisiniz!

Salavatı fatih duasının sözleri, faziletleri ve okunma adabı

Salavatı fatih duası Hazreti Peygamber için okunan özel bir salavat biçimidir. Salavatı fatih duası okuyan kişilere sonsuz sevaplar kazandırdığı gibi dileklerin gerçekleşmesine de vesile olan çok etkili bir dilek duasıdır.

Salavat getirdikten sonra yapılan duaların daha makbul olduğunu bizzat Hazreti Muhammed’in kendisi dile getirmiştir (Buhari, Tirmizi). Büyük İslam alimleri de salavat getirmek ile duaların kabulü arasında doğrudan bir ilişki olduğunu beyan etmişlerdir.

Bu yazımızda sahih kaynaklarda geçen ve müminler tarafından defalarca denenip tesirlerine tanık olunan salavatı fatih hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. İnşallah sunacağımız bilgiler dua edecek müminlerin yaşamında hayırlara vesile olur.

Salavatı fatih duasının faziletleri

Salavatı fatih duası okumak büyük sevaptır ve pek çok fazilete sahiptir. Güvenilir dua kitaplarında bu salavatın okunma amaçları ve faziletleri hakkında şunlar ifade edilmiştir:

 • Zor durumda kalanlar bu tesirli duayı okurlarsa inşallah içinde bulundukları güç durumdan kurtulacak ve rahata ereceklerdir.
 • Ulaşmak istediği bir muradı olan kişi salavatı fatihi devamlı okursa inşallah isteği hasıl olur.
 • Vesveseden ve her türlü ruhsal sıkıntıdan kişinin kurtulmasını sağlar.
 • Bereket duası hükmündedir. Bu duanın okunduğu evlerde inşallah yoksulluk çekilmeyecektir.
 • Kaza beladan koruyan dua olarak okunur. Uzun yolculuklar öncesinde ve riskli işler yapılırken okunması faydalı olacaktır.
 • Herhangi bir konuda karar vermekte zorlanan müminler bu salavatı şerifeyi okuduktan sonra inşallah en doğru kararı vereceklerdir.
 • Kişinin zararlı alışkanlıkları terk etmesini sağlar ve günaha bulaşmaktan insanları korur.
 • Nazar, gıybet, iftira gibi her türlü şerden kişinin korunmasını sağlar.
 • Hastalar ve hasta yakınları tarafından okunduğunda şifa duası yerine geçer, hastalıktan kurtulup sıhhate kavuşmaya vesile olur.

Salavatı fatih duası tek başına dua hükmünde olduğu gibi başka dualarla birlikte de okunabilir

Salavatı fatih duası akla gelebilecek her konuda dilek ve hacet duası olarak okunabilir. Yani kimin ne sıkıntısı varsa bu kutsi duaya müracaat edebilir. İnşallah sıkıntısı giderilecektir. Aynı şekilde kimin bir dileği varsa bu salavat ile yüce Allah’a el açabilir. İnşallah Allah sesini duyacak ve dilekleri kabul olacaktır.

Ancak salavatı fatih duası diğer dualarla birlikte de okunabilir. Şifa duaları, bereket duaları, başarı duaları, vesvese duaları, dilek duaları gibi tüm konulara dair duaların okunması sırasında da bu yüce salavatın feyzinden faydalanılabilir.

Salavatı fatih diğer dualarla birlikte okunduğu zaman kişi önce salavatı fatih okuyacak ardından kendi duasını (şifa, bereket, dilek vs…) niyaz edecektir.

Ancak salavatı fatih her konuda dilek duası olarak okunabildiği için dua eden müminler genellikle bu salavattan sonra ayrıca özel bir dua daha okumaya gerek duymamaktadır.

Salavatı fatih duası okuyacak müminlerin dikkat etmeleri gereken önemli hususlar

Salavatı fatih duasını okuyacak müminler şu 3 hususa dikkat ederlerse inşallah daha isabetli davranmış olacaklardır:

 • Salavatı fatih duası okumadan önce abdesti alınmalıdır. Abdest duaya gösterilen önemi ifade eder ve duanın kabulüne vesile olur.
 • Dilek ve hacet dualarında yalnızca helal isteklerde bulunulur. Kişiyi günaha sürükleyecek veya kendisine haram kılınmış durumlar için dua edilemez.
 • Salavatı fatih okunduktan sonra Kuran-ı Kerim’den birkaç sure okumak duaya olan icabeti arttırır.

Tabii burada ifade edilenlerden çok daha önemli olan husus elbette ki duanın içten duygularla okunmasıdır. Müminin tüm kalbiyle yaptığı duaların Allah’ın izniyle kabul olduğuna dair çok sayıda beyan bulunmaktadır.

Salavatı fatih duası günün hangi vakti okunur ve duaya kaç gün devam edilir?

Hz peygambere salavat getirmek için belli bir zamanı beklemek doğru değildir. Günün her vakti fırsat bulundukça Fahri Kainat Hz Muhammed’e salavat getirilmelidir.

Ancak salavatı fatih gibi dua hükmünde salavat okunacaksa büyük alimlerin ifade ettikleri makbul zamanlara da dikkat etmek gerekir.

Salavatı fatih rızık ve bereketle ilgili konularda okunduğu zaman duayı sabah namazından sonra okumak daha makbul kabul edilmiştir. Geriye kalan tüm konularda ise dua için tavsiye edilen makbul zaman yatsı namazları sonrasıdır.

Salavatı fatih duası belli bir müddet sabırla okunması tavsiye edilen dualardan biridir. Dua 3, 7, 21 gün gibi belli dönemler halinde okunmaktadır. Ancak duanın yaygın olarak 7 gün okunduğunu belirtmekte fayda vardır. Duaya cuma günü başlayıp perşembe günü bitirmek tavsiye edilen uygulamalar arasındadır.

Salavatı fatih duasının sözleri

Sahih kaynaklarda geçen salavatı fatih duasının sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

“Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedinil fatihı lima uğlika vel hatimi li ma sebeka ven nasırıl hakkı bil hakkı vel hadi ila sıratıkel müstekıymi sallellahü aleyhi ve ala alihi ve ashabihi hakka kadrihi ve mikdarihil aziym” (amin)

Salavatı fatih duası hakkında bilgi veren alimler dua sözlerinin peş peşe 3 defa okunmasının inşallah daha makbul olacağını ifade etmişlerdir.

Salavatı fatih duasının Türkçe karşılığı

“Allah’ım! Kapalılıkları açan, geçmişe son veren, hakka hakikatla destek olan, mahlukatı senin doğru yoluna ileten Efendimiz Muhammed’e O’nun aline ve ashabına O’nun yüce kadr ü kıymetince salat eyle, selam eyle ve O’nu mübarek kıl.”

Dua okunurken sadece yukarıdaki Arapça kısımlar okunacaktır. Türkçe meal bilgilendirme amaçlıdır.

Eğer kişi dua sözlerini ezberlemekte zorlanıyorsa yazılı bir metin üzerinden duayı okumasında bir sakınca yoktur.

Yaşamınızda hayırlara vesile olacak etkili bir eser tavsiyesi

Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabı

Duaların muazzam gücü ile her türlü dilek ve hacetinizin gerçekleşmesini istiyorsanız Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabını mutlaka okumalısınız.

Onlarca farklı konuda çok etkili dualara yer veren bu eser okurlardan çok olumlu yorumlar almaktadır ve inşallah sizin yaşamınızda da hayırlı kapıların açılmasına vesile olacaktır.

Gideceğiniz sayfada okuyacağınız yorumlar birçok kişiyi hayrete düşürdü, eminiz ki siz de hayretler içerisinde kalacaksınız. Çünkü mucizeye şahit olacaksınız. Bu şaşırtıcı yorumları okumak ve kitabı indirmek için şu linke tıklayın. (Buraya tıklayıp Her Kapıyı Açan Murâd Duaları kitabını indirebilirsiniz.)

İşte o yorumlardan sadece bir kısmı: Gideceğiniz sayfada bunlar gibi nice mucizevi yorum var... Mucizeye şahit olacaksınız! Bu sayede hayatınız değişecek. (Telefonu döndürüp yorumları daha net okuyabilirsiniz.)

Gideceğiniz sayfada bunlar gibi nice mucizevi yorum var...

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir