Salaten tuncina duası muazzam etkili dilek duasıdır

Salaten tuncina duası okumak hem büyük sevaptır hem de dileklerin gerçekleşmesini sağlar

Tuncina duası farz namazlarından sonra okunan bir salavat olup dilek duası hükmündedir. Bu dua ile Hazreti Muhammed’e salavat getirerek dua eden kişinin Allah’tan dilediği şey inşallah gerçekleşir ve kişi muradına ulaşır.

Tuncina duası tüm sahih dua kitaplarında geçen bir dua olup büyük İslam alimleri tarafından tavsiye edilmiştir.

Salaten tuncina duası farklı konulara dair okunabilen genel bir dilek duasıdır. Ancak gerek okunma vakti gerekse sözleri bakımından diğer dilek dualarından çok daha tesirlidir. Bu dua aynı zamanda bir salavatı şerife olarak kabul edildiği için kişiye büyük sevap kazandırır.

Salaten tuncina duasında geçen “tuncina” kelimesi ne demektir?

Tuncina sözcüğü Arapçada “kurtulma, kurtuluş” anlamına gelmektedir.

Tuncina duası hem “günahlardan kurtulma duası” hem de “sıkıntılarından kurtulup muradına ulaşma duası” anlamına gelmektedir.

Salaten tuncina duasının faziletleri

Tuncina duasını okumaktaki en büyük amaç yüce Allah’ın takdirini kazanmaktır. Zira bu duayı okumak kişiye büyük sevap kazandırır.

Eğer salaten tuncina duası dilek duası hükmünde okunursa şu konularda inşallah isteklerin hasıl olmasını sağlar:

  • Rızık ve bereket duasıdır. Bu duayı devamlı okuyanlar inşallah hiçbir vakit yoksulluk çekmeyeceklerdir.
  • Kaza beladan koruyan dua hükmündedir. Bu dua uzun yolculuklar öncesinde ve riskli işlere başlarken okunursa kişinin her türlü tehlikeden korunmasını sağlar.
  • Özel hayatla ilgili isteklerin gerçekleşmesine vesile olur. Kısmet açma, evlat sahibi olma, eşi ile muhabbeti arttırma, sevdiğine kavuşma gibi her türlü özel durum için okunabilir. Ancak istenen muradın helal dairesi içinde olması gerektiği unutulmamalıdır.
  • Ruhsal sıkıntıları giderir ve kişinin vesveseden kurtulmasını sağlar.
  • Zor durumda kalanlar bu duayı okuyarak Rablerinden yardım isterlerse inşallah rahata kavuşacaklardır.
  • Kişiyi gıybet etmekten, zinadan, haram mal yemekten alıkoyar. Zira tuncina duası “günahlardan uzak tutan dua” hükmündedir.
  • Bu dua başarı duası olarak da okunabilir. Eğer kişinin başarılı olmak istediği bir mevzu varsa niyetini beyan edip tuncina duasını okumalıdır. Bu salavatın feyzi ile dua eden mümin inşallah başarıya ulaşacaktır.
  • Tuncina duası muazzam etkili bir şifa duasıdır. Duayı kişinin kendisi bizzat okuyabileceği gibi hasta yakınları da vekaleten okuyabilir.

Salaten tuncina duası burada ifade edilenler dışında her türlü konuda dilek ve hacet duası hükmünde okunabilmektedir.

Tuncina duası farz namazlarından sonra okunur

Duaların daha makbul kabul edildiği zamanlar vardır. Bu zamanlardan birisi de farz namazlarından sonraki vakitlerdir. Farz namazından sonra yapılan dualara icabet çok daha güçlüdür.

Bu hususta Hz Muhammed’in şu hadisi şerifi müminler için yol gösterici mahiyettedir:

“Biriniz namazı kıldıktan sonra, Allah’a hamdu sena etsin, sonra Peygamber’e salavat getirsin, ondan sonra dilediği duaları yapsın.” (Tirmizi, Ebu Davud)

Tuncina duası Hz Muhammed’in bu hadisi şerifine dayanır. İslam peygamberinin yol göstericiliğinde yapılan bu dua inşallah müminlerin hayatında sayısız faziletin nasip edilmesini sağlayacaktır.

Tuncina duası okunurken ellerin ters çevrilmesi ne anlama gelir?

Dua edilirken eller göğüs hizasında yukarı kaldırılır ve avuç içleri yukarıyı gösterecek biçimde niyaz edilir. Eller birleştirilebileceği gibi hafif ayrık da olabilir.

Dua bitiminde kişi “amin” diyerek ellerini yüzüne sürer. Bu hareket duanın tasdiki olup “Allah’ım dualarımı kabul et!” anlamına gelir.

Salaten tuncina duasında ise dua esnasında olumsuz kelimeler geçtiği zaman avuç içleri aşağıyı gösterecek biçimde ters çevrilir. Söz konusu olumsuz ifadeler bittikten sonra eller yeniden düz şekilde çevrilir ve duaya devam edilir. Pek çok İslam mezhebinde tuncina duası okunurken bu uygulama yapılır.

Ancak bilinmelidir ki dua sırasında elleri ters çevirmeden de duanın tamamını okumakta da bir mahzur yoktur. Yani kişi duanın tamamını avuç içleri yukarıyı gösterecek biçimdeyken de okuyabilir.

Salaten tuncina duasının sözleri

Bismillahirrahmanirrahim

“Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammed. Salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdîlenâ bihâ cemîal hâcât. Ve tudahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât. Ve terfe’unâ bihâ indeke a’lâ’d-deracât. Ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât. Min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât. Amin yâ mucubbeddeavat, velhâmdü lillahi rabbil alemin.

Salaten tuncina duasının Türkçe karşılığı şöyledir:

“Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e ve onun ehli beytine öyle bir salât ve rahmet eyle ki,  onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salâvat hürmetine yerine getirsin, bizin bütün günahlardan bu salâvat hürmetine temizlersin, o salâvat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salâvat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırsın. Duamızı kabul eyle, ey dualara cevap veren. Hamd, alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.”

Tuncina duasının tam ve orijinal hali yukarıda verildiği gibidir. Ancak bazı alimler dua bittikten sonra şu sözlerin de eklenmesinin duanın tesirini artırdığını beyan etmişlerdir:

Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.”

Dua bittikten sonra okunan bu sözlerin Türkçe meali ise şöyledir:

“Vekil olarak Allah bize yeter. O, ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, senin mağfiretini dileriz, dönüş yalnız sanadır.”

Tuncina duası gibi kutsi duaları okumayı alışkanlık haline getirmek ve dua sözlerini genç kuşaklara öğretmek büyük önem arz etmektedir. Zira bu dualar insanların hayatını hem maddi hem de manevi yönden zenginleştiren hazinelerdir.

Yaşamınızda hayırlara vesile olacak etkili bir eser tavsiyesi

Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabı

Duaların muazzam gücü ile her türlü dilek ve hacetinizin gerçekleşmesini istiyorsanız Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabını mutlaka okumalısınız.

Onlarca farklı konuda çok etkili dualara yer veren bu eser okurlardan çok olumlu yorumlar almaktadır ve inşallah sizin yaşamınızda da hayırlı kapıların açılmasına vesile olacaktır.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın ne kadar mucizevi özelliklere sahip olduğunu ortaya koyan birbirinden tuhaf ve mucizevi okuyucu yorumları! Bu yorumlar herkesi hayrete sürüklediği gibi eminiz ki sizi de hayrete düşürecek. Artık muazzam ve mucizevi bir şekilde hayatınızı değiştirebileceksiniz. Allah'a güvenin ve bu fırsatı mutlaka değerlendirin.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Bu yorumlar gibi daha yüzlerce yorum var.

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir