Rahatlama Duası ile Tüm Sıkıntılarınızdan Kurtulacaksınız, İnşallah!

Rahatlama Duasının Sözleri ve Okunma Adabı Üzerine Önemli Açıklamalar

Rahatlama duası, müminlerin her türlü sıkıntıdan kurtularak mutlu bir yaşam sürdürmelerine vesile olan son derece etkili bir niyazdır. Bu dua ile içinde bulunduğu zor durumdan kurtulan ve rahata kavuşan pek çok müminin anlatımları bulunmaktadır. Gerek bu duayı okuyup tecrübe edenler gerekse de büyük alimler rahatlama duasının mucizevi tesirlerini açıkça beyan etmişlerdir.

Bu yazımızda rahatlama duası hükmünde okunan en etkili duaların sözlerini sizlerle paylaşacağız. Ayrıca bu hususta okunması tavsiye edilen sureler ile esmalar hakkında bilgi vereceğiz. Dua sözlerine geçmeden önce duaların okunma adabı ve makbul zamanları üzerine de faydalı açıklamalar sunacağız.

Aktaracağımız bilgilerin yaşamınızda hayırlara vesile olmasını temenni ederek maddelerimize geçiyoruz.

İşte rahatlama duası hakkında bilinmesi gereken tüm önemli hususlar:

Rahatlama Duasının Faziletleri Nelerdir?

Rahatlama duası hakkında bilgi veren büyük alimler duanın faziletlerini şöyle sıralanmışlardır:

 • Kişinin ruhsal olarak rahatlamasını sağlar. Her türlü psikolojik sorunun çözülmesine vesile olur. Bu duayı okuyan kişiler depresyon, vesvese, anksiyete ve stres gibi psikolojik rahatsızlıklardan İnşallah kurtulur.
 • Özel hayattaki sorunların çözülmesinde ve kişinin mutlu bir yaşam sürdürmesinde etkilidir.
 • Kötü alışkanlıkları olan ve bundan bir türlü kurtulamayan kişiler bu duanın feyzi ile inşallah kötü alışkanlıklardan tamamen kurtulmayı başaracaklardır.
 • Maddi sorunları olan, borç yükü altında ezilen ve geçim sıkıntısı yaşayan kişiler için bereket duası hükmünde okunur.
 • Tembellik, yorgunluk ve atalet gibi kişinin başarısız olmasına neden olan olumsuz durumların ortadan kalkmasını sağlar.
 • Sosyal hayat içinde utangaç tavırlar gösteren kişilerin özgüvenli hareket etmelerini temin eder. Bu duayı okumayı alışkanlık haline getirenler zamanla utangaçlık hislerinin ortadan kalktığına şahit olacaklardır.
 • Uyku bozuklukları olan kişilerin rahat bir uyku çekmelerini sağlar. Zira uyku sorunları ile psikolojik sorunlar arasında yakın bir ilişki söz konusudur. Rahatlama duası kişinin ruhsal durumunun düzelmesini sağlar ve uyku problemlerinin ortadan kalkmasını temin eder.
 • Rahatlama duası unutkanlıktan ve dikkat eksikliğinden kurtulmaya vesile olur.

Rahatlama duasının ayrıca “zor durumdan kurtulma duası” hükmünde de okunabileceği ifade edilmiştir. Kişinin maddi veya özel herhangi bir sorunu varsa rahata ermek için bu duaya müracaat edebilir. İnşallah bu dua vesilesiyle sesi Arş-ı Âlâ’da duyulacak ve duaları kabul görecektir. Ancak unutulmamalıdır ki duaların kabulünde takdir yalnız ve ancak yüce Allah’ındır. Allah’ın takdir ettiği şeye mümin olan bir kişi her zaman şükrederek razı olmalıdır.

Rahatlamaya Vesile Olan Bazı Davranışlar

Rahatlama duası okuyacak müminlere büyük alimler bazı tavsiyelerde bulunmuşlardır. Bu tavsiyeleri yerine getirenlerin rahata kavuşacakları ve sıkıntılarını daha kolay aşacakları beyan edilmiştir.

Alimlerin bu hususta ifade ettikleri görüşler şunlardır:

 • Günlük yaşamınızda devamlı abdestli biçimde bulunmaya gayret edin. Zira abdest almak sadece bedensel temizlik anlamına gelmez, kişinin manevi dünyasını da zenginleştirir.
 • Her zaman temiz, bakımlı ve şık olmaya özen gösterin. Güzel kokular sürünmeyi ihmal etmeyin. Kişisel bakımınızın ruhsal yapınız üzerinde son derece etkili olduğunu unutmayın.
 • Hayatın her aşamasında dua etmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Dua eden bir mümin ne kadar zor duruma düşerse düşsün nihayetinde İnşallah rahata erecektir.
 • Çalışmanın her anlamda kişiye ve ailesine mutluluk getirdiğini bilerek faydalı uğraşlar peşinde koşun.
 • Malınızın bereketini artırmak istiyorsanız faizden uzak durun ve ihtiyaç sahiplerini sevindirerek sadaka verin.
 • Gün içinde devamlı Kuran-ı Kerim’den kısa sureler okuyun. Kuran’ın en büyük rahmet ve bereket kaynağı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
 • Sık sık imkanlarımız elverdiği ölçüde seyahat edin. Yolculuk yapmanın insanın ufkunun açılmasında büyük önemi olduğunu bilin.
 • Sosyal ilişkilerinizi canlı tutun. Aileniz ve sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirin. Sevdiğiniz insanlarla birlikte olmanın sizi güçlü kılacağını unutmayın.
 • Nefsinizi terbiye etmek için Ramazan ayı dışında da belli dönemlerde oruç tutun.

Büyük alimler bir kısmı dini bir kısmı ise sosyal olan bu tavsiyelerde bulunurken “ahlaklı bir yaşam sürdürmenin önemi” üzerinde de durmuşlardır. Çünkü İslam ahlakı üzerine kurulmuş bir yaşamda müminler İnşallah maddi ve manevi yönden en güzel nimetlerle mükafatlarını alacaklardır.

Rahatlama Duası Hükmünde Okunan Sureler

Rahatlama duası hükmünde okunan sureler ile hangi mevzulara dair okundukları hakkında sahih kaynaklarda şu bilgilere yer verilmiştir:

 • Ruhsal rahatlama için İnşirah suresi
 • Zor durumdan kurtulmak için İhlas suresi
 • Geçim sıkıntısından kurtulmak için Zariyat suresi
 • Ailevi sorunların çözümü için Nisa suresi
 • Cinlerin şerrinden korunmak için Felak ve Nas sureleri
 • Nazardan korunmak için Kalem suresi
 • Murat edilen şeylere kavuşmak için Haşr suresi ile Fetih suresi
 • Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için Taha suresi
 • Her türlü hastalığın şifasını dilemek için Şûra suresi

İfade edilen bu sureler ile okuma alanları sadece örnek mahiyetindedir. Çünkü Kuran-ı Kerim’in her suresinin ve her ayetinin sonsuz fazileti bulunmaktadır.

Allah’ın Güzel İsimleri Olan Esmalar Rahatlama Duası Hükmünde Okunabilir

Ya Rahmân, Ya Rahîm, Ya Selam, Ya Vehhab, Ya Halim, Ya Fettah, Ya Latif esmaları rahatlama duası hükmünde okunan 7 Esmayı Şerif’tir.

Bu esmaların 7’si peş peşe okunabileceği gibi ayrı ayrı da okunabilir. Ayrıca bu esmaların dualar öncesinde nida şekilde okunması da İnşallah hayırlara vesile olacaktır.

Rahatlama Duasını İhtiyaç Hasıl Olan Her Vakitte Okumak Mümkündür

Rahatlama duası günün her vakti okunabilen bir duadır. Çünkü kişinin her zaman zor durumda kalması ve bu duaya ihtiyaç duyması mümkündür. Müminler zor durumda kaldıklarında ve rahatlama ihtiyacı duyduklarında el açarak bu dualarla Yüce Rablerinden yardım talep edebilirler.

Böylesine ani olayların dışında genel anlamda rahata kavuşmak için dua edilecekse makbul kabul edilen zamanlarda da dua edilebilir.

Cuma günleri, kandil geceleri, bayram sabahları, arife günleri, perşembe geceleri, seher vakitleri ve farz namazları sonraları duaların icabetinin güçlü olduğu zamanlardır. Bu vakitlerde yapılan dualar İnşallah daha olumlu neticelere vesile olur.

Rahatlama Duası Yazılı Bir Metin Üzerinden de Okunabilir mi?

Rahatlama duasının sözlerini ezberlemekte güçlük çeken müminler yazılı bir metin üzerinden de duanın sözlerini okuyabilirler. Ancak mümkün mertebe duaların sözlerini ezberlemek ve bu etkili duaları yaşamının bir parçası haline getirmek elbette ki daha isabetli bir tercih olacaktır.

Rahatlama Duasının Sözleri

Rahatlama duası olarak yaygın biçimde okunan 3 farklı dua vardır. Bu duaların sözleri ve Türkçe mealleri şöyledir:

3 Defa Okunması Tavsiye Edilen Kısa Rahatlama Duası

Bismillahirrahmanirrahim

La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim. (amin)

Duanın Türkçe meali

“Bütün güç ve kuvvet, yalnızca en Yüce ve en Büyük olan Allah’ın yardımıyla elde edilir.”

Kişinin Zor Durumdan Kurtulmasını Temin Eden Rahatlama Duası

Bismillahirrahmanirrahim

Ene abdüke ibnü abdike ibnü emetikefı kabdatike nasiyeti biyedike, madın fiyye hükmüke adlünfiyye kadauke,es’elüke bikülli ismin hüue leke semmeyte bihı nefseke ev enzeltehu fı kitabike ev allemtehu ehaden min halkıke ev iste’serte bihı fı ilmi’l-ğaybi indeke en tec’ale’l-kur’an’a nura sadri ve rabia kalbi ve cilae huznı ve zehabe hemmı. (amin)

Duanın Türkçe meali

“Allah’ım! Ben senin kulunum, kölenin evladıyım, cariyenin evladıyım. Senin avucundayım. İdarem senin elindedir. Hükmün bende geçerlidir, hakkımda verdiğin hüküm adildir. Kendine verdiğin yahut kitabında indirdiğin yahut yarattıklarından birine öğrettiğin yahut gayb ilmine ait olarak kendine sakladığın her ismin hürmetine, senden isterim ki, Kur’an’ı gönlümün nuru, kalbimin baharı kılasın, sıkıntımı def edesin.”

Hazreti Muhammed’in Sözlerine Dayanan Rahatlama Duası

Bismillahirrahmanirrahim

Lâ ilâhe illâllâhül azîmül halîm. Lâ ilâhe illâllâhü Rabbül arşil azîm. Lâ ilâhe illâllâhü Rabbü’s semâvâti ve Rabbül ardi ve Rabbül arşil kerîm. (amin)

Duanın Türkçe meali

“Büyük ve halim olan Allah’tan başka ilâh yoktur. Yüce Arş’ın sahibi Allah’tan başka ilâh yoktur. Göklerin, yerin ve kıymetli Arş’ın Rabbi olan Allah’tan başka ilâh yoktur.”

(Buhârî, Tirmizî)

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın inanılmaz ve şaşırtıcı tesirini ortaya koyan okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizin de yeniden hayata tutunmanıza vesile olacak.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

 

Dilerseniz Aile Huzuru İçin Dua ve Hz Yusuf’un Duası başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir