Peygamber Efendimizin Sofra Duası ve Sofra Adabı Hakkındaki Tavsiyeleri

Sofra Duası ve Sofra Adabı ile İlgili Bilinmesi Gereken Her Şey

Bir mümin için yemek sofrası sadece yemek yenilen sıradan bir alan olarak görülemez. Çünkü bir mümin kendisine nasip edilen sofradaki her şeyin Allah’ın bir nimeti olduğunu bilerek hareket eder ve sofradan şükürde bulunmadan kalkmaz. Ayrıca bir müminin sofradaki davranışları da örnek olacak tarzdadır.

Sofra duası da müminlerin yemeğe başlamadan önce okudukları önemli bir duadır. Bu dua bizzat Hazreti Muhammed tarafından okunmuş ve günümüze kadar aktarılmıştır.

Bu yazımızda konuyla alakalı olarak şu iki başlıkta önemli bilgiler sunacağız:

  • Sofra Adabı ile İlgili Önemli Bilgiler (Hazreti Muhammed’in Uygulamaları ve İslam Alimlerinin Tavsiyeleri Işığında)
  • Hazreti Muhammed Tarafından Okunan 3 Farklı Sofra Duasının Sözleri ve Türkçe Mealleri

Bu sofra dualarını ise şu başlıklar altında aktaracağız:

  1. Aile İçinde Okunması Tavsiye Edilen Sofra Duası
  2. Kalabalık Ortamlarda Okunması Tavsiye Edilen Sofra Duası
  3. Tek Başına Sofraya Oturulduğunda Okunması Tavsiye Edilen Sofra Duası

Aktaracağımız bilgilerin hayırlara vesile olmasını temenni ederek maddelerimize geçiyoruz. İşte sofra adabı ile sofra duaları hakkında müminlerin bilmesi gereken tüm önemli hususlar

Sofra Adabı ile İlgili Önemli Bilgiler (Hazreti Muhammed’in Uygulamaları ve İslam Alimlerinin Tavsiyeleri Işığında)

İslam Peygamberinin örnek davranışları ve büyük alimlerin beyanları esas alındığında müminlerin sofrada nasıl davranacakları ile ilgili olarak şu hususlar öne çıkmaktadır:

Yemeğe besmeleyi şerif ile başlamak ve yüce Allah’a hamdu sena ederek bitirmek

Yemeğe besmele ile başlamak Hz Muhammed’in önemli sünnetlerinden biridir. Her mümin bu sünnete uymalı ve yemeklere besmele ile başlamalıdır. Yemeklerin bitiminde ise Allah’ın verdiği nimetler için şükretmek müminlere yakışan güzel davranışlardan biridir.

Sofrada sadece helal yollardan kazanılmış gıdaların olması gerekir

Bir mümin haram mal yemediği gibi haram olan malı ailesine de yedirmez. Faiz ve tefecilik gibi dinen caiz olmayan yollardan elde edilmiş gelirle alınan yemekleri yememek gerekir.

Ayrıca domuz eti, hayvan ölüsünden alınmış et, alkollü içecekler, sağlığa zarar veren yiyecekler ile necis (pis) gıdalar da haram kabul edilmektedir.

Yemekten önce elleri yıkamak

Yemeklerden önce mutlaka eller yıkanmalıdır. Ellerini yıkamadan sofraya oturmak sağlık açısından zararlı olduğu gibi dini açıdan da hoş görülmez.

Yemek yenilen yerin temiz ve düzenli olması

Yemek yenilen yer mümkün olduğu kadar temiz olmalıdır. Kirli ve pis kokan yerlerde sofra kurmak yerine biraz daha emek verilerek daha nezih bir ortamda yemek yenilmelidir.

Ayakta yemek yememek

Günümüz yaşam koşulları her ne kadar insanlara ayaküstü yemek yemeyi dayatsa da elden geldiğince oturarak yemek yeme alışkanlığı benimsenmelidir.

Sağ elle yemek yemeye özen göstermek

Yemek yerken lokmaları sağ elle ağza götürmek tavsiye edilmektedir. Kişinin sol elle yemek yemesi haram olmamakla birlikte hoş karşılanmamıştır.

İçkili mekanlarda yemek yememeye özen göstermek

Müminlere alkollü içecekler yasaklanmıştır. Bu hususta kesin hükümler vardır. Müminler içki içmeme konusunda gösterdikleri özeni içkili mekanlarda bulunmama konusunda da göstermelidir. Eğer bir müminin imkanı varsa alkollü olmayan yerlerde yemek yemesi daha doğrudur. Ancak yurt dışında bulunan ve alkollü mekanlar dışında başka bir yerde yemek yeme imkanı olmayan kişiler buralardan yiyecek alabilir. Burada dikkat edilmesi gereken temel husus aldığı yiyeceklerin helal dairesi içinde olması ve içeceklerde alkol bulunmamasıdır.

Küçük lokmalar almak ve lokmalarını çiğnedikten sonra yutmak

Yemek yiyen bir mümin aceleci davranmamalı, küçük lokmalar alarak yemek yemeli ve lokmalarını iyice çiğnedikten sonra yutmalıdır.

Sofrada su bulundurmak

Büyük alimler sofrada su bulundurmayı özellikle tavsiye etmektedir. Günümüzde yapılan pek çok araştırmada da yemeklerin su ile birlikte yenilmesinin daha faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Sofrada sadece kendi önünden yemek ve başkalarını rahatsız etmemek

Sofrada nezaket kurallarına uyulmalıdır. Kişi sadece kendi önündeki yemekleri yemeli, eğer kendisinden uzaktaki bir şeye ihtiyacı varsa bunu diğer insanlardan kibarca istemelidir. Sofrada başka insanları rahatsız etmemeye ve görgü kurallarına uyumaya da özen gösterilmelidir.

Sofrada az konuşmak

Halk arasında yemekte konuşulmayacağına dair yaygın bir kanaat vardır. Ancak yemekte konuşmak günah değildir. Fakat yemekte konuşulacaksa şu hususlara dikkat edilmelidir:

  • Ağızda lokma varken konuşmamak gerekir.
  • Sofrada insanları güldürecek konulardan bahsedilmemelidir.
  • İnsanlar arasında tartışmaya sebep olacak konulara girilmemelidir.
  • Ortamı güzelleştirecek ve insanların huzurlu vakit geçirmesini sağlayacak meselelerden bahsedilmelidir.

Ayrıca yemeğin sonunda önce Allah’ın verdiği nimetler için şükredilmeli ve yemeklerin hazırlanmasında emeği geçen kişilere teşekkür edilmelidir.

Çok fazla yiyerek sağlığını riske atmamak

Az yemenin sağlık açısından çok faydalı olduğunu Hz Muhammed hadis-i şeriflerinde beyan etmiştir. Ayrıca İslam Peygamberi az yemek yiyerek bu konuda müminlere örnek olmuştur. Müslümanların da bu sünnete uyarak az yemekle yetinmesini öğrenmeleri gerekmektedir.

Sofra adabını ve sofra dualarını çocuklara öğretmek

Sofrada yemek duası okumak güzel davranışlardan biridir. Zira her işte olduğu gibi sofrada da dua okumanın sayısız fazileti vardır. Gelecek kuşakları bu faziletlerden mahrum bırakmamak için çocuklara da sofra dualarını öğretmek büyük önem arz etmektedir.

Hazreti Muhammed Tarafından Okunan 3 Farklı Sofra Duasının Sözleri ve Türkçe Mealleri

Hz Muhammed’in yemeklerden önce okuduğu birbirinden farklı sofra duaları vardır. Bu duaların hepsi de sahih kaynaklara dayanmaktadır ve gönül rahatlığı ile okunabilir.

Peygamber Efendimizin okuduğu sofra dualarının içeriğine bakıldığı zaman farklı alanlarda okunmaya uygun oldukları görülmektedir. Büyük alimler Hazreti Muhammed’in 3 farklı hadisi şerifinin 3 farklı konuda sofra duası hükmünde okunabileceğini belirtmektedir.

Bizzat İslam Peygamberi tarafından okunan sofra duaları ve Türkçe mealleri şöyledir:

Aile İçinde Okunması Tavsiye Edilen Sofra Duası

Aile içinde yemeklerden önce şu sofra duasının okunması tavsiye edilmektedir. Bu duayı aile büyüklerinden biri sesli biçimde okuyabileceği gibi kişiler ayrı ayrı sessiz biçimde de okuyabilir.

Bismillahirrahmanirrahim

Elhamdü lillâhillezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâ müslimîn. (amin)

Duanın Türkçe meali

“Bize yedirip içiren ve bizi Müslümanlardan kılan Allah’a hamdolsun” (Tirmizî, Ebû Dâvud, İbni Mâce)

Kalabalık Ortamlarda Okunması Tavsiye Edilen Sofra Duası

Öğrenci yurtları, fabrikalar, askeri kışlalar ve büyük yolcu kafileleri gibi insanların kalabalık olarak yemek yedikleri durumlarda aşağıdaki sofra duasının okunması tavsiye edilmektedir. Bu duayı ortamda bulunan kişilerden biri yüksek sesle okumalı ve diğer kişiler onu takip etmelidir. Dinleyiciler söylenen sözleri yüksek sesle tekrar edebilecekleri gibi kendi içlerinden sessizce de duayı tekrar edebilirler.

Bismillahirrahmanirrahim

Elhamdü lillâhi hamden kesîran mübâreken fîhi, ğayra mekfiyyin ve lâ müveddein ve lâ müsteğnen anhü Rabbenâ. (amin)

Duanın Türkçe meali

“Ey Rabbimiz! Sana tertemiz duygularla, eksilmeyip artan, huzurundan geri çevrilmeyip kabul edilen sayısız hamd ile hamd ederiz.” (Buhârî, Ebû Dâvûd, İbni Mâce)

Tek Başına Sofraya Oturulduğunda Okunması Tavsiye Edilen Sofra Duası

Bir kişinin yalnız başına yemek yemesi halinde şu duayı okuması önerilmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

El-Hamdü lillâhillezî et‘amenî hâzat-taâme ve razakanîhi min ğayri havlin velâ kuvvetin. (amin)

Duanın Türkçe meali

“Bu yiyeceği bana yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allah’a hamdolsun” (Ebû Dâvud, Tirmizî, İbni Mâce)

Burada sözleri ve okunma alanları verilen duaların birbirinin yerine okunabileceğini de ifade etmek gerekir. Duaları “aile ortamı, kalabalık ortamlar ve yalnız başına iken” gibi farklı kategorilere ayıranlar din alimleridir. Hz Muhammed bu duaları günlük yaşam içinde okumuştur ve bu tarzda bir ayrımı göz önünde bulundurmamıştır. Bu yönüyle bakıldığında müminlerin hangi dua onlara daha kolay geliyorsa o duayı okumalarında bir mahzur yoktur.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın inanılmaz ve şaşırtıcı tesirini ortaya koyan okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizin de yeniden hayata tutunmanıza vesile olacak.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

 

Dilerseniz Abdest Duaları ve Salli Barik Duası başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir