İçeriğe geç

Lider Olmak Ancak Bu 20 Özellik ile Mümkün!

lider olmak

Lider olmak için sahip olmanız gereken özellikleri sizler için araştırdık. 20 maddede inanlara öncülük etmenizi sağlayacak birbirinden ilginç özellikleri derledik. İşte lider olma yolunda kişide olası gereken belirleyici özellikler: 

Lider olmak için sahip olmanız gereken 1. özellik

Cesaretli olmak, sahip olmanız gereken ilk özellik. Eğer lider olacaksınız liderliğini yapacağınız tüm insanlardan daha cesur olmanız gerekir. Dikkat edin onlardan daha bilgili ya da onlardan daha deneyimli olmalısınız demiyoruz. Çünkü bilgi ve deneyim insanlar için önemli olsa da diğer insanları peşinizden sürükleyecek en önemli güç kesinlikle cesarettir.

2. özellik

İyi bir konuşmacı olmak lider olmanın başlıca şartlarından biridir. İyi bir konuşmacı olmak için yapılması gereken şey ise mümkün olduğu kadar bol konuşma yapmaktır. Yani etkili konuşmanın en büyük iksiri yine pratik olarak konuşmaktır. Çünkü insan ancak konuşa konuşa konuşma yeteneğini geliştirebilmektedir.

3. özellik

İyi bir dinleyici olmak da iyi bir konuşmacı olmak kadar önemlidir. Bir lider herkesi dinlemeli ancak herkese inanmamalıdır. Bu nedenle de lider olan kişi etkili ve seçici dinlemenin ne olduğunu bilerek hareket etmelidir.

4. özellik

Özgün ve doğal olmanız sizi liderliğe taşıyacaktır. Yapmacık bir kimlikle ve rol yaparak başka insanları kısa bir süre etkilemek mümkündür. Ancak liderlik uzun soluklu bir iştir ve bu süreci sahte bir kimlikle sürdürmek asla mümkün değildir.

Lider olmak için sahip olmanız gereken 5. özellik

Lider olacaksanız işler kötü gittiğinde tüm sorumluluğu üstlenmeye hazır olmanız gerekir. Eğer siz yaptıklarınızın sorumluluğunu almayı bilirseniz insanlar da sizin için risk almayı bilir.

6. özellik

Tüm liderler tutkulu kişiliklerdir. Çünkü tutkulu bir kişilik etrafına yaydığı pozitif enerji ile başka insanları peşinden sürükler. Bir insanın tutkuları yoksa o, artık sıradan bir birey haline gelmiştir ve liderlik yapması mümkün değildir. Bu gerçekten hareketle lider olmak istiyorsanız içinizdeki tutkuları öldürmek yerine daha da güçlendirmelisiniz.

7. özellik

Her şeyden önce kendinize güvenin ve birlikte olduğunuz insanlara da güven aşılayın. Bir insanın lidere ihtiyaç duymasındaki en büyük sebep kendisini güvende hissetme ihtiyacıdır. Unutmayın ki en büyük liderler bulundukları toplumdaki insanlara bir baba gibi güven hissi vererek hak ettikleri noktaya ulaşmışlardır.

8. özellik

İnsanları ikna etme yeteneğine sahip olmak gerekir. Zorla ve baskı ile asla lider olunmaz. Lider olmanın yolu insanları ikna etmekten geçer. Ancak yöneteceğiniz tüm insanları tek tek ikna etmeniz yerine kendi dar çevrenizi ikna etmeyi deneyin. Siz kendi etrafınızdaki insanları ikna ettiğinizde onlar da sizin için başkalarını ikna etmeye başlayacaklardır.

9. özellik

Bir lider hiçbir zaman dışarıdan denetlenemez. Lider, kendi öz denetimini kendisi yapar. Özeleştiri yapmaktan çekinmeyin ve yaptığınız hataları bir daha yapmamak için kendi iç muhasebenizi sürekli yapmaya özen gösterin.

Lider olmak için sahip olmanız gereken 10. özellik

Size yapılan iyilikleri asla unutmayın. Bir insana karşı vefa borcunuz varsa bu borcu er ya da geç ödeyin. Cömert davranın ve bir liderin her zaman “almaktan çok verdiğini” bilin.

11. özellik

Yeniliğe açık olun. Yönettiğiniz insanların yenilik istekleri önünde set kurmayın. Hatta her zaman onlardan bir adım önde olun ve yenilikleri insanlarla buluşturan kişi haline gelin.

12. özellik

İleri görüşlü olun. Kendi bireysel takıntılarınızdan kurtulun ve duygusal durumunuzun zincirlerini kırın. İçinde bulunduğunuz mekânı ve zamanı aşarak büyük fotoğrafı görün.

13. özellik

İnsanların görmediği ayrıntıları yakalamaya çalışın. Hiçbir olayı önemsiz diye atlamayın. İnsanlara lider olmanın ayrıntılara dikkat etmekle yakından ilişkili olduğunu kavrayın.

14. özellik

Beden dilini iyi kullanın. Bu konuda detaylı bilgiler edinin hatta gerekirse profesyonel bir kişiden yardım alın. Çünkü insanlar sözlerinizden çok beden dilinizin verdiği mesajlara göre tavır almaktadır.

Liderde bulunması gereken 15. özellik

Her konuda kendinizi yetiştirmelisiniz.

Toplum içinde her insanın belli bir uzmanlık alanı vardır ve bu alanda kendini yetiştirmek o şahsı mutlu eder.

Ancak söz konusu olan lider ise o sadece bir alanla yetinmemeli, hayatın tüm alanlarında yeteri kadar bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü liderlik farklı kültürlerden, farklı sosyal ortamlardan ve farklı mesleklerden insanlara öncülük etmek anlamına gelir.

16. özellik

Adaletli olun. Kendi ailenizi ve yakın arkadaşlarınızı imtiyazlı bireyler olarak kabul edip onları hukuk normlarının dışında tutmayın. Herkese karşı eşit ve adil olursanız “herkesin lideri” olmayı hak edersiniz.

17. özellik

Bir liderin dış görünüşü de en az davranışları ve karakteri kadar önemsenir. Her zaman bakımlı ve şık olmanız liderlik yolunda elinizi güçlendirecektir. Ayrıca çok sayıda insanın sizin giyiminizi ve zevk anlayışınızı örnek alacağını da hesaba katarak titiz davranmalısınız.

18. özellik

Beklenenden daha fazlasını yapmak sizi kısa sürede lider haline getirebilir.

İnsanların beklentilerini karşılamak onları mutlu eder ancak onların beklentilerinin üstünde bir şeyler yapmak sizi yüceltmelerini sağlar yani sizi lider yapar.

19. özellik

Sabırlı ve kararlı olun. Pek çok insanı ilgilendiren durumlar söz konusu ise bir çırpıda sonuç almak çoğu zaman mümkün değildir. Bu nedenle liderin sabırlı ve kararlı olmayı bilmesi gerekir. Lider olan kişi ne zaman ve nasıl hareket edeceğini bilir ve her özel durum için “en uygun vaktin” ne zaman olduğunu diğer insanlardan daha net biçimde görür.

Lider olmak için sahip olmanız gereken 20. özellik

Lider olmak istiyorsanız özgüvene sahip bir birey olmalısınız. Eğer özgüvene sahipseniz lider olmak için ihtiyaç duyulan diğer her şeye de sahip olma şansınız var demektir. Ancak özgüvenden yoksunsanız tüm şartlar sizden yana olsa dahi etkili bir liderlik yapma şansınız maalesef yoktur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.