Kişisel Gelişim İçin Pratik ve Sonuç Veren Taktikler

Kişisel Gelişim Nedir, Nasıl Başlanır? Dikkatlice Okumalısınız!

Kişisel gelişim, bireyin kendi kendisine yetebilecek düzeyde psikoloji ve yetenek bakımından kendisine her türlü katkıyı yapmasıdır diyebiliriz. Kişisel gelişimine önem veren insanlar sosyal, kültürel, psikolojik ve ekonomik bakımdan içinde bulundukları sorunları kendi kendilerine aşabilecek yetenek ve düşünce biçimine sahip olurlar ya da sahip olabilecek düzeye gelmeyi hedeflerler.

İnsan zaten doğduğu andan itibaren bir öğrenme ve gelişim sürecinin içindedir. Aile bireyleri, öğretmenler, fikrine danıştığımız insanlar hep gelişmemizde katkıları olan kişilerdir. Ancak yukarıda tarif ettiğimiz türden bir gelişim için ekstra çaba sarfetmek gerekli.

Kişisel Gelişimin Önemi

İnsan, doğası gereği hem bireysel hem de sosyal bir varlıktır. Kişisel gelişim hususunda, özellikle bu çağda geri kalmış kişilerin hem bireysel anlamda kendi ihtiyaçlarını karşılaması zorlaşır; hem de hem de bu zorluğun getireceği özgüven eksikliği nedeniyle davranışları olumsuz etkilenir ve insan ilişkilerinde başarısız olur.

Neticede, kendi kendine yetemeyen, başkalarına ihtiyaç duyan, depresif, içine kapanık, çevresiyle iletişiminde sorunlar yaşayan bir insan modeli ortaya çıkar.

Kişisel Gelişimin Gerekliliği Nereden Çıktı?

Yukarıda kişisel gelişimi tanımlarken, amaç olarak bireyin belli başlı ihtiyaçların giderilmesi ve tatmin edilmesinden bahsetmiştik. Peki bu ihtiyaçlar nelerdir, kime göre, neye göre belirlenir ve nasıl tanımlanır? Bunu anlamadan ihtiyaç ve kişisel gelişim ilişkisini de tam olarak anlamak mümkün olmayacaktır.

İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi, kişisel gelişimle bağlantılı en popüler konu. Maslow’a göre bireyin kişisel gelişimini tamamlayabilmesi, çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasına bağlı. Böylece kendini gerçekleştirebilir.

  • İnsanın ne ölçüde gelişeceği, ihtiyaçlarının ne kadar karşılandığına bağlı ve bu ihtiyaçlar arasında öncelik bakımından hiyerarşi vardır ve hepsi birbirine zincirleme bağlıdır. Biri olmadan diğeri gerçekleştirilemez.

Mesela, işsiz birinin karşısına araba alma hedefi koyabilir miyiz?  Önce düzenli gelir elde edeceği bir iş bulması, öncelikli hedefi olacaktır. İş bulup çalışmaya başladıktan sonra, sıra diğer hedefe yani bir sonraki aşamaya geçecek. Hayat boyu sürecek kişisel gelişim süreci de bu şekilde gerçekleşir.

1- Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi ve Kişisel Gelişim Nedir Sorusu

Bahsi geçen ihtiyaçları piramidin en sonundan (en öncelikli olanlardan) en tepeye doğru (en sondaki aşamalar) sıralayalım şimdi. Böylece daha anlaşılır olur.

  • Yeme, içme, uyuma gibi fizyolojik ihtiyaçlar; yani hayatta kalmak için gerekli olan ihtiyaçlar.
  • Güvenlik ihtiyacı. Burada hem fiziki güvenliği, hem de ekonomik ve sosyal güvenliği aynı başlık altında kabul edebiliriz.
  • Sevme, sevilme ve bir grubun parçası olma ihtiyacı; yani aidiyet.
  • Saygınlık, saygı görme ihtiyacı.
  • Anlayabilme, kavrama ihtiyacı. İçinde bulunduğu toplumda olan biteni anlama; haber alma ihtiyacı olarak da düşünülebilir.
  • Estetik ihtiyacı. Sanatla ve yaratıcılıkla ilgili her şeyi bu alanda değerlendirebiliriz.
  • Piramidin en üstünde ise kendini gerçekleştirme, yani kişisel gelişimini tamamlamak mevcut.

Kendini geliştirme, ulaşılabilecek en üst ve en son noktadır. Çünkü burada artık birey tüm potansiyelini ortaya koymuştur.

2- Kişisel Gelişim Nasıl Tamamlanır?

Kişisel gelişimi tamamlayabilmek için atılacak birkaç temel adım vardır. Aşağıda yer vereceğimiz bu adımların ilk ikisi ise kişisel gelişim yolculuğunda en önemlileridir.

3- Vizyon Sahibi Olmak ve Kişisel Gelişim

İnsanlar kişisel gelişimi yeni şeyler öğrenmek ve daha da geliştirmek için kullanıyor. Haliyle, gelecekteki hedeflerin neler olacağını şimdiden belirlemek gerekli ve  bu da bireysel olarak kendi vizyonunuzu geliştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Özellikle bir iş başvurusundan sonra mülakata girdiğinizde size “Bundan 5 yıl sonra kendinizi nerede görmek istersiniz?” gibi sorular sorarlar. Bu tür sorular ve cevapları, kişisel vizyonun kapsamında girer.

4- Gelişimi Planlamak

Bir üst başlıkta, kendinize ileri dönük hangi hedefleri koyacağınızla alakalı bir vizyon geliştirmekten bahsetmiştik. Bu vizyona dahil etmemiz gereken ve bu başlığın konusu olan planlama da, önünüze koyduğunuz hedeflere nasıl, hangi yollardan, ne kadar sürede ulaşacağınızla alakalıdır.

  • Basit bir yazılı sınava hazırlanırken bile bir planlama yapılır; hangii konulara günde kaç saat çalışarak, toplam ne kadar sürede sınava hazır hale geleceğinizi önceden kestirmeniz lazım. Kişisel gelişimi de bir tür sınav olarak kabul edersek, hedeflerinize nasıl ilerleyeceğinizi de önceden planlamanız gerekecek. Belki sınıfta kalmazsınız ama sınavdan kalıp emekleri çöpe atmak da var…

Bu planlama aynı zamanda hedeflerinizi tekrar tekrar gözen geçirmenize ve gerçekçi hedefler belirlemenize de yardımcı olur.

5- Harekete Geçmek ve Kişisel Gelişim Nedir Sorusu!

Hiçbir plan yoktur ki, amacı uygulamak olmasın. Madem ki planımız hazır, artık harekete geçme vakti. Kısa ve uzun vadeli planlarınızı gözden geçirerek yola koyulun. Uzun vadeli hedeflere ulaşmak için kısa vadeli planları tek tek uygulamak gerektiğini unutmayın. Parçalar, bütünü oluşturur. Son olarak da, plana sadık kalın.

6- Gelişim Süreci Notları

Söz uçar, yazı kalır. Gelişim sürecinizi, planlarınızı uygulama safhalarınızı not alın, kaydedin bir yerlere. Böylece yolun ne kadarını tamamlayabildiğinizi görebilir, geriye dönük bakınca katettiğiniz yolu görerek motive olabilirsiniz. Kişisel gelişim için motivasyon çok önemlidir; tıpkı yakıt gibi. Bu notlar, doğru/yanlış, tam/eksik gibi bir karşılaştırma yapma amacıyla tutulmaz. Objektif bir şekilde, sadece süreci ve alınan yolu görebilmek için kayıt tutmak yeterlidir.

İlginizi Çekebilir: Utangaçlık Nasıl Yenilir?

7- Süreci Gözden Geçirmek

Öğrenmek, sonu olmayan bir döngüdür aslında. Öğrenmenin ve gelişmenin sonu yoktur; bireyin ömrü yettiği sürece bu yol devam edecektir. Bu yolda atılan her adım bir deneyimdir ve bizler deneyimlerimizden dersler çıkarmakla mükellefiz. Hatalarımızı görmek, aldığımız mesafeyi görmek, yaşadığımız sorunlar, varılan hedefler gibi birçok kavram, bizim kişisel gelişim yolculuğumuza katkı sağlamaktadır.

Kişisel Gelişimimiz İçin Neler Yardımcı Olabilir?

8- Kitap Oku

Kitap okumak bir tür hobi değil, bir ihtiyaçtır. Bunu kabullenmeli ve kitap okumayı hayatının bir parçası haline getirmelisin. Kitap okumak ufku genişletir. kültür katar, hayal gücünü geliştirir, kelime hazineni geliştirir, daha iyi cümle kurmayı sağlar. Kısaca, okuyana sadece iyi zaman geçirtmez, kişisel gelişimine de fayda sağlar. İlgi alanınıza giren romanlar, öyküler, güncel haberler, sevdiğiniz dallara ait bilimsel makaleler okuyabilirsiniz.

9- Spor Yap

Sağlam kafa, sağlam vücutta demişler, değil mi? Spor da, tıpkı bir üst başıkta olduğu gibi bir tür hobi değil, bir yaşam tarzıdır; ihtiyaçtır. Spor yapan bireylerin kafası daha sağlıklı çalışır, bedeni daha sağlıklı çalışır, fiziki görünüşü toparlanır. Hiç spor yapacak kadar vaktiniz yoksa bile, en azından düzenli yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

10- Kişisel Gelişim Nedir Sorusu Bağlamında Yeteneklerini Keşfet

Herkes bu dünyaya bazı yeteneklerle geliyor. Kimi çok güzel futbol oynar, kimi nefis resimler yapar, kimisi de mutfak işlerine çok yatkındır. Siz de sahip olduğunuz yeteneklerinizi keşfetmeye çalışın, yeni şeyler deneyin, yeni yetenekler kazanın. Evet, doğru okudunuz. Yetenekler sadece doğuştan gelmez; sonradan da kazanılabilir.

11- Kişisel Gelişim için Yabancı Dil Öğren

Yeni şeyler öğrenmek insanı hem geliştirir, hem mutlu eder, hem de motive eder. Bir dili sohbet edecek kadar öğrendiğinizde, arkadaş çevrenizi de genişletmeniz mümkün olur ayrıca.

Hadi diyelim ki yeni bir dil öğrenmeye zaman ayıramadınız. O halde, okuldan beri öğrenmeye çalıştığınız ama belli bir çizgiyi geçemediğiniz o yabancı dili geliştirip tamamen öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Altyapısı olduğu için, yeni bir dil öğrenmekten daha kolay gelecektir.

12- Kendini Tanı

Olumlu ve olumsuz yönlerinizi görün, eksiklerinizi belirleyin ve onları kabullenin. İnkar veya görmezden gelmek yerine kabul etmek, onları çözmeye başlamak için atılan ilk adım olacaktır.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın inanılmaz ve şaşırtıcı tesirini ortaya koyan okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizin de yeniden hayata tutunmanıza vesile olacak.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir