Kalbi Rahatlatan Dua Okuyun, Huzur Bulun!

Dünya üzerinde yaşayan milyarlarca insanın türlü türlü sıkıntıları, problemleri olabilmektedir. Bazen ufacık şeyler bile canımızı sıkmaya yetebilir ve içimizi ferahlatacak şeyler arayışına gireriz. Böyle durumlarda daha çok duaya sarılmamız ve acizliğimizi, yalnızlığımızı ve çaresizliğimizi bir kez daha hatırlayarak bizi her türlü sıkıntımızdan kurtaracak olanın yalnız Allah olduğunu bilerek Rabbimize dua etmeliyiz. Kalbi rahatlatan dua da sıkıntılarımızdan kurtulabilmek için Rabbimize yaptığımız birtakım dualardır zaten.

Kalbi Rahatlatan Dua Okumak

  • Müslümanlar canını sıkan ya da üzen bir durum varsa genel olarak dua ederek bu sıkıntısından kurtulmaya ve ferahlamaya çalışır. İçini ferahlatan kalbi rahatlatan dua okuyarak Allah’tan bu sıkıntılarını gidermesi ve kalbini ferahlatması için dua dua yalvararak halini Rabbine arz eder.

Sıkıntı ve dertlerimizden kurtulmak ve kalbimizin ferahlaması için Rabbimize sığınmalı ve derdimizi Ona açarak dua dua yalvarmalıyız. Hakkımızda hayırlı olanı Allah’tan istemeliyiz. İnançlı bir kişi bildiği duaları okuyarak Allah’a yalvardığı zaman kendisini ferahlamış ve rahatlamış hissedecektir. Dua aciz olan kulun Allah’a yönelip dilek ve isteklerini, halini Rabbine arz etmesidir. Biz Rabbimize halimizi arz etmeli ve hakkımızda olan hayırlısını Allah’tan istemeliyiz.

Sıkıntılı Zamanımızda İçimizi Rahatlatmak için Dua Etmenin Önemi

İnsanoğlu her daim bir imtihana tabi. Bu yüzden bazen bir takım sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilir ve üzülebiliriz. Yalnız böyle zamanlarımızda değil her zaman bir kul olarak Rabbimize dua etmeliyiz.

  • Ancak bazen yaşadığımız sıkıntılar içimizi sıkabilir ve rahatlamaya çok ihtiyaç duyarız. Böyle durumlarda bol bol dua ederek halimizi Allah’a arz etmeliyiz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) sıkıntı ve üzüntü anında Allah’tan yardım talep edermiş. Biz de Efendimiz (s.a.v.) gibi üzüntü ve sıkıntı anında Rabbimizden yardım talep ederek, bol bol dua etmeliyiz.

Her zaman Allah’a tövbe istiğfar etmeliyiz, bildiğimiz dua ve zikirleri okumalıyız. Sıkıntılı zamanımızda ferahlayıp, rahatlayabilmek için duanın önemi çok büyüktür. Bildiğimiz kalbi rahatlatan dua okumak da içimizin rahatlamasına ve kalbimizin ferahlamasına inşallah yardımcı olacaktır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) ‘in Sıkıntılı Zamanında Okuduğu Dua

Sıkıntılı ve üzüntülü zamanında Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de Allah’tan yardım dilermiş. Biz de var gücümüz ile kalpten bir şekilde halimizi Allah’a arz etmeli ve hayırlısını O’ndan istemeliyiz. Bazı kaynaklara göre Peygamber Efendimiz (s.a.v.) sıkıntılı zamanlarında şöyle dua edermiş:

“Ya Hayyu ya Kayyum! Bi rahmetike esteğîsu.”

Bu duanın anlamı ise şöyledir:

“Ey daima hayatta olan Hayy, bütün varlıkları ayakta tutan Kayyum! Rahmetinin hakkı için senden yardım istiyorum.”

Bizler de bol bol bu duayı okuyarak Allah’a yalvarabiliriz.

iç rahatlatan dua

İçinizi Rahatlamak için Okunabilecek Kalbi Rahatlatan Dua

Her zaman okuyabileceğimiz gibi içimizin sıkıldığımız zamanlarda da kalbi rahatlatan dua okumak istediğimiz zamanlarda da bu duaları okuyarak da Allah’a dua edebiliriz. İçimiz sıkıldığı zaman okuyabileceğimiz dualardan bazıları şunlardır ve bu niyazları da bizzat Efendiler Efendisi Hazret-i Muhammed okumuştur:

“Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm.”

Bu duanın anlamı ise: “Güç ve kuvvet sadece yüce ve büyük olan Allah’ın yardımı ile elde edilir.”

İçinizi Rahatlamak için Okunabilecek Kalbi Rahatlatan Başka Bir Dua

İçinizi rahatlatabilecek bir diğer dua ise:

“Hasbunallah ve ni’mel vekil ni’mel Mevla ve ni’men nasir.”

Bu duanın anlamı ise, “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir. Ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır.”

İç Rahatlaması için İnşirah Suresi

Her insanın küçük ya da büyük sıkıntısı, derdi olabilir. Her daim mutlu ve sıkıntısız olacağız diye bir durum yok. Böyle durumlarda özellikle daha çok duaya sarılarak halimizi Allah’a arz etmeliyiz. Sıkıntı, dert ve tasası olan ve kalbi rahatlatan dua okuyarak ferahlamak isteyen kişiler içlerinin rahatlaması için okudukları duaların yanında İnşirah Suresi okumaları da içlerinin ferahlamasına inşallah yardımcı olabilir.

 

Yorum yapın