İçeriğe geç

Hazreti Yunus’un duası zor durumdan kurtulma duasıdır

Hazreti Yunus'un duası

Her türlü sıkıntının giderilmesi için Enbiya suresi 87. ayeti kerimesi okunmaktadır ve bu ayet sahih dua kitaplarında “Hazreti Yunus’un Duası” ismiyle geçmektedir.

Yunus Peygamber’in balığın karnında iken yaptığı bu dua kurtuluşuna vesile olmuştur. Müminler de aynı sözlerle dua etmekte ve Allah’ın izni ile sıkıntılarından kurtulmaktadır.

Hazreti Yunus’un duası okunurken dikkat edilmesi gereken 5 önemli husus

Büyük alimler bu tesirli duayı okuyarak bulunduğu zor durumdan kurtulmayı dileyen müminlere şu tavsiyelerde bulunmaktadır:

  1. Dua edilecek yerin temiz ve düzenli olması gerekir. 
  2. Duayı okuyacak kişinin bu hususta ketum davranması yani başka kişilerle bu konuda konuşmaması büyük önem taşımaktadır.
  3. Hazreti Yunus’un duasının abdestli biçimde niyaz edilmesi inşallah kabulünü kolaylaştırır.
  4. Bu dua sözleri ile Rabbine el açan müminlerin küçük de olsa bir miktar sadaka vermesi inşallah duanın kabulünde etkili olacaktır.
  5. Dileklerinin gerçekleşmesi için bu dua sözlerine müracaat eden kişilerin samimi duygularla dua etmesi büyük önem taşımaktadır. Kalpten gelen hislerle yapılan duaların kabule daha şayan olduğu büyük alimler tarafından ifade edilmektedir.

Bu tesirli dua hangi konularda okunur?

Hazreti Yunus’un duası ismiyle geçen bu tesirli dua hem özel yaşamla ilgili mevzularda hem de maddi hayatı ilgilendiren meselelerde okunabilir. 

Dua etmeden önce kişinin niyetini açıkça beyan etmesi gerekir. Bu hususta müminler niyetlerini söz halinde dilleri ile ifade edebilirler. Eğer müminler uygun ifadeleri bulmakta zorlanırlarsa niyetlerini kalplerinden de geçirebilirler. 

Hazreti Yunus’un duasının sözleri

Bismillahirrahmanirrahim

Ve zen nuni iz zehebe müğadıben fe zanne el len nakdira aleyhi fe nada fiz zulümati el la ilahe illa ente sübhaneke innı küntü minez zalimın. (Amin)

Duanın Türkçe karşılığı

Zünnun’u (Yunus’u) da. Hani öfkelenerek gitmişti de Bizim kendisini asla sıkıştırmayacağımızı sanmıştı; derken karanlıklar içinde: “Senden başka ilah yoktur, seni tenzih ederim, ben gerçekten zalimlerden oldum diye.” seslendi. (Enbiya-87)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir