Gerçek Şahmeran Duası Nedir

Duanın sözlük anlamı çağırmak, yardım talep etmek ve istemek gibi anlamlara gelmektedir. Dua kulun Allah’a halini arz etmesi, Allah’tan lütuf ve yardım talep etmesi ve Allah ile kul arasındaki irtibattır. Kaynaklarda geçen gerçek şahmeran duası diye bir dua ise bulunmamaktadır. Kuranı Kerimde böyle bir dua geçmemektedir.

Ancak gerçek şahmeran duası diye bilinen ve okunan bu duanın içinde Allah’ın isimleri geçen toplama bir duadır. Bundan dolayı bu gerçek şahmeran duasını okumak faziletli olabilmektedir. Bu gerçek şahmeran duasını içerisinde Allah’ın isimleri ve salavatlar vardır. Bu gerçek şahmeran duası tüm dilekler için okunabilen bir duadır.

Duayı okumadan önce abdest almak ve duaya besmele ile başlamak daha uygun olabilir. Bu gerçek şahmeran duası tüm sıkıntı, istek ya da dertler için kısacası tüm dilekler için okunabilen dualardan birisidir. Dua Allah ile Kul arasında olan bir irtibattır. Kul dua ederek dert ve sıkıntıları için Rabbinden yardım talep eder. Hastalıklardan, kötülüklerden, nazardan korunmak için yine dua ederek Allahtan yardım dileriz. Gerçek şahmeran duası da içerisinde Allah’ın isimleri geçen ve Allahtan yardım isterken okuyabileceğimiz dualardan birisidir.

Gerçek Şahmeran Duası Ne İçin Okunur?

Dua; kulun Rabbinden lütuf ve yardım dilemesidir, halini Rabbine arz etmesidir. Bir sıkıntı ya da dert karşısında ya da kötülüklerden kurtulmak için gibi daha pek çok problemimizden kurtulmak için genel olarak duaya sarılır ve halimizi Allah’a arz eder, sıkıntı ve dertlerimizden kurtulmak için Rabbimizden yardım isteriz.

Dua ederken bazen bazı çeşitli dualar ile de dua ederiz. Bu dualardan birisi de gerçek şahmeran duasıdır. Gerçek şahmeran duası içerinde Allah’ın isimleri ve salavatlar olan toplama bir duadır. Bu dua genel olarak bütün dilek ve istekler için okunabilen bir duadır. Şahmeran duasını okumak için bir sebep olmasına gerek de yoktur. Gerçek şahmeran duasının genel olarak okunduğu sebepler şöyledir;

  • İsten bir şeyin gerçekleşmesi için okunur,
  • Rahat uyumak için okunur,
  • Kötülüklerden korunmak için okunur,
  • Nazara karşı okunur.

Gerçek Şahmeran Duasını Okumanın Fazileti

Halk arasında da okunan oldukça faziletli bir dua olarak bilinen bir duadır gerçek şahmeran duası. Bu yüzden genel olarak bütün sıkıntılar için okunan bir duadır. Gerçek şahmeran duasını okumadan önce abdestli olmak da ve besmele ve salavat çekerek başlamak da fayda vardır.

Oldukça faziletli ve etkili bir dua olarak bilinen gerçek şahmeran duası genel olarak sıkıntılardan kurtulmak için, nazardan korunmak için, günahların affı için kısacası her türlü dilek ve istekler için okunan bir dua olarak bilinmektedir.

Gerçek şahmeran duasını yaparken tüm dualarda olduğu gibi kalpten inanarak ve içten duygular ile okunmalıdır. Duaya başlamadan öncede bilerek ya da bilmeyerek işlenmiş olan günahlara tövbe etmekte daha uygun olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir