Evde Okunacak Nazar Duası İle Ailenizi Koruyun!

Evde okunacak nazar duası manevi bir zırh görevi görür

Peygamber Efendimiz nazarın varlığı hakkında pek çok hadis-i şerif söylemiştir. Ayrıca nazardan korunmak için dualar okumuştur. Bu gerçekten hareketle müminlerin de nazarın gerçekten etkili bir güç olduğuna inanmaları ve gerekli tedbirleri almaları gerekmektedir.

  • Nazar, öylesine etkili bir güçtür ki bazen doğal afetlerden ya da büyük musibetlerden bile daha çok zarar verebilir. Bu itibarla nazar duasını bilmek ve her daim okumak büyük önem taşımaktadır.

Evde okunacak nazar duası hem nazar değmeden önce hem de nazar değdikten sonra okunabilir. Bu kutsi duanın sözleri kişinin anne babası ve diğer yakınları tarafından vekaleten de okunabilir.

Nazar duasının sözlerini aktarmadan önce nazar hakkında bazı önemli bilgileri aktarmanın yerinde olacağı kanaatindeyiz.

İşte nazar hakkında bilinmesi gereken her şey ve nazar duasının sözleri

Nazar en çok kimlere değer?

Evde okunacak nazar duası okuyan müminler kimlerin nazarının daha güçlü olduğunu merak etmektedir. Her ne kadar nazarın kime değeceği net olarak bilinmese de büyük alimler nazarın şu kişilere daha sık değdiğini ifade etmişlerdir:

  • Küçük çocuklar
  • Yeni doğum yapmış kadınlar
  • Genç yaşta para kazanmaya başlayan kişiler
  • Yeni evli çiftler
  • Zekâsı ile öne çıkan gençler

İfade edilen bu kişiler dışında herkese nazarın etki edebileceğini bilmek gerekir.

Renkli gözlü kişilerin nazarının daha güçlü olduğu doğru mudur?

Halk arasında mavi ve yeşil gözlü insanların nazar yeteneğine sahip oldukları düşünülür. Hatta yeni doğmuş bebekler, Anadolu’da renkli gözlü kişilere gösterilmez.

Bu göreneğin yanlış olduğunu ifade etmek gerekir. Zira nazarın renkli gözlere sahip olmakla ilgisi yoktur. Nazarın oluşması için “gıbta ile bir şeyi istemek” gerekir. Ayrıca son yıllarda yapılan geniş kapsamlı araştırmalarda en sık nazar eden kişilerin ela gözlüler içinden çıktığı da ortaya çıkmıştır.

Anne babalar kendi çocuklarını nazarlayabilir mi?

Evet, anne babalar kendi çocuklarını nazarlayabilir. Hatta büyük alimler bebek ve çocuklarda görülen nazarların büyük bir kısmının kendi anne babalarından kaynaklandığını ifade etmektedir. Anne babalar kendi çocuklarına bakarken “Barekallah” demeyi ihmal etmemelidir.

İnsanın kendisini nazarlaması mümkün değildir

Bazı kaynaklarda kendisine aynada hayranlıkla bakan bir kişinin kendisini nazarlayabileceği iddia edilmektedir. Bu görüş büyük alimler tarafından yalanlanmış ve kişinin kendi kendisini nazarlamasının mümkün olmadığı ifade edilmiştir.

Yılanların kuşları nazarladığını biliyor muydunuz?

Hayvanlar dünyasındaki bazı canlıların da nazar edebildikleri ortaya çıkmıştır. Bu konudaki en ilginç örnekler ise yılanların kuşları nazarlamasıdır.

Bazı yılan türleri kuşları nazarla etkileyebilmektedir. Ağaçta iken nazara maruz kalan kuş adeta donmakta ve herhangi bir hareket yapamamaktadır. Yılan ise bu sayede ağaca tırmanarak kuşun yanına kadar gitmekte ve avını yakalamaktadır.

Nazardan korunmak için başvurulan batıl inançlardan uzak durun!

Üzerlik yakmak, nazar boncuğu takmak, kapılara at nalı çakmak ve hayvanların kafataslarını tarlalara bırakmak gibi batıl inançlar nazarın etkilerini ortadan kaldırmaz. Bilinçli müminlerin bu uygulamalardan uzak durmaları daha isabetli olacaktır. Unutulmamalıdır ki dinimizdeki manevi korunma aracı sadece dualardır. Dua ile niyaz etmek dışındaki uygulamalara başvurmak caiz değildir.

evde okunacak nazar duası

Evde okunacak nazar duası sözleri

Nazardan korunmak için yüzyıllardır dua hükmünde okunan ayetler Kalem suresinin 51 ve 52. ayeti kerimeleridir. Bu ayetlerin okunması ile inşallah nazarın hükmü ortadan kalkacak ve zararları giderilecektir. Bu ayetler nazar değmeden önce okunursa manevi bir zırh vazifesi görecek ve müminlerin korunmasını sağlayacaktır.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve in yekadulleziyne keferu leyuzlikuneke biebsarihim lemma semi’uzzikre ve yekulune innehu lemecnunun. Ve ma huve illa zikrun lil’alemiyne. (amin)

Büyük alimler evde okunacak nazar duası sözlerinin peş peşe 3 defa okunmasının inşallah daha makbul olacağını beyan etmişlerdir.

Evde okunacak nazar duası sözlerinde geçen ayet-i kerimelerin Türkçe meali şöyledir:

Şüphesiz inkâr edenler Zikr’i (Kur’an’ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) “Hiç şüphe yok o bir delidir” diyorlar. (Kalem, 51-52)

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın inanılmaz ve şaşırtıcı tesirini ortaya koyan okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizin de yeniden hayata tutunmanıza vesile olacak.
Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)
İşte o mucizevi yorumlar:

Yorum yapın