Bebekler İçin Uyku Duasına İhtiyacı Neden Oluşur

Bebeklerin doğdu ilk andan itibaren ağladığı herkesin malumudur. Bebeklerin belli bir dönem ağlaması akciğer gelişimi adına önemlidir. Fakat belli bir zaman sonra bebekler acıktıklarından, altlarını ıslattıklarından, sağlık problemleri olduğundan veya uykusu geldiği halde uyuyamadıklarından dolayı ağlarlar. Sağlık sorunları tedavi ile giderilse de huzursuzluktan kaynaklanan ağlamalar bebekler için uyku duası yapılarak çözüme kavuşturulur.

Bebekler İçin Uyku Duası Öncesi Neler Yapılabilir?

Kur’an-ı Kerim’de geçen bazı ayetler veya hadis kitaplarında geçen dualar yapıldığından bebeklerin huzursuzluğu genellikle geçer. Ağlayan bebeğe uyku duasından önce aç olup olmadığı kontrol edilmelidir. Beslenmesinin ardından gazı çıkarılmalıdır. Tok fakat yine de ağlıyorsa altının ıslak olmadığından emin olunmalıdır. Bebeğin kendini güvende hissetmesi için anne göğsüne yaslamalıdır. Ardından hala ağlama devam ediyorsa bebekler için uyku duası yapılarak susması ve uyuması sağlanır.

Bebekler İçin Uyku Duası; Fatiha

Fatiha, Kur’an-ı Kerim’in en değerli surelerinden biridir. Kur’an’ın her bir suresi farklı dertlere derman olmaktadır. Fakat, Fatiha suresi şefaat edilerek ne istenirse Allah’ın (cc) onu vereceğine dair Hz. Ali’nin bir sözü vardır. Bu sözden yola çıkarak uyumayan, uykusuzluğundan dolayı huzursuzluk yaşayan bebeklere için Fatiha suresi okunmalıdır. Hz. Muhammed’in (sav) hadisine göre Fatiha, bütün dertlere devadır. Bundan dolayı bebeğinin uyumasını isteyen anne babalar 4 defa Fatiha suresini okuyup dua ettiklerinde bebeklerinin uyku problemi kalmaz.

Nazar Alan Bebekler İçin Uyku Duası

Nazar insanları rahatsız ettiği gibi bebekleri de rahatsız eder. Rahatsız olan bebekler uyku problemi yaşarlar. Nazar alan bebekler için uyku duası, yabancı biri bebeği görmeden önce 7 defa okunmalıdır. Aileden veya yabancı biri bebeği severken de anne babaların bu duayı içlerinden 7 defa okumaları tavsiye edilir.

Faziletleri ile Bebekler için Uyku Duası

Uyku uyuyamayan bebek huzursuz olur. Huzursuz olan bebek ağlar. Nedeninin ne olduğu anlaşılmayan huzursuzluklardan kaynaklanan ağlamaları durdurmak oldukça zordur. Fakat uyku duaları sayesinde ağlamalar sakinleşir ve bebekler huzurlu uykuya dalarlar. Uyku dualarının faziletleri;

  • Bebeklerin huzurlu bir şekilde saatlerce uyumasına yardımcıdır
  • Uykuya dalışı kolaylaştırır
  • Dualar bebeğin ruhuna tesir edeceğinden sakinleşmesine ve daha kolay uyumasına sağlayacaktır
  • Uyku duası sadece bebeğin değil annenin tahammülünün artmasına ve daha sükunetle uyutmaya yardımcı olacaktır.
  • Uyurken daha fazla nazar alan bebek nazardan korunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir