Bebekler İçin Nazar Duası Bu 3 Duayı Tüm Anneler Bilmeli

Nazar haktır ve nazara karşı tedbir almaş şarttır

Her ne kadar günümüzde bazı insanlar nazarın varlığına inanmadığını söylese de nazar haktır yani var olduğu kesindir. Zira Peygamber Efendimiz pek çok hadisinde nazarın güçlü tesirlerini olduğunu belirtmiş ve nazar duasını bizzat okumuştur.

Nazarın en sık değdiği kişiler ise bebeklerdir. Bu bakımdan anne babaların nazara karşı tedbirli davranması büyük önem taşımaktadır.

Bu yazımızda şu üç duanın sözleri ve okunma adabı hakkında bilgiler vereceğiz:

  • Aile dışından insanların nazarına karşı okunan dua
  • Anne babanın ve diğer aile fertlerinin nazarına karşı okunan dua
  • Bebeğin annesine nazar değmemesi için okunan dua

Aktaracağımız bilgilerin hayırlara vesile olmasını temenni ederek maddelerimize geçiyoruz. İşte bebek ile annesinin korunmasına vesile olan üç etkili nazar duasının sözleri ve okunma adabı hakkında önemli bilgiler:

Aile dışından insanların nazarına karşı okunan dua

Bebeği ilk defa gören yabancı şahısların bebeği nazarlama ihtimali çok yüksektir. Eski dönemlerde Anadolu’da yeni doğan bebeklerin yabancılara gösterilmeme sebebi budur. Ancak günümüzde böyle bir tavır takınmak mümkün değildir. Çünkü günümüz şehirlerinde insanları mecburen dar sosyal alanları paylaşmak zorunda kalmaktadır. Bu durum da nazar duasının devamlı okunmasını zorunlu kılmaktadır.

Büyük alimler yabancı birisinin bebeği görmesi halinde şu duanın okunmasını tavsiye etmektedir:

Bismillahirrahmanirrahim

Euzu bi kelimâtillâhi’t tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.”

Anne babanın ve diğer aile fertlerinin nazarına karşı okunan dua

Bebeklere sadece yabancıların nazarı değmez. Aile fertlerinin ve yakın akrabaların da nazarı vardır. Özellikle anne babaların nazarı oldukça güçlüdür. Bebek nazarlarının en az yarısı anne babaların bebeklerini nazarlaması şeklinde olmaktadır.

Bebeklerin anne babaları tarafından sevildikleri anlarda nazarın daha hızlı değdiği tespit edilmiştir. Bu nedenle bebeklerini seven ve onlarla oynayan anne babalar fırsat buldukça “Barekallah” demelidir. Bu ifadeyi kullanmak Allah’ın izni ile nazarın tesirsiz kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca anne babaların ve diğer aile fertlerinin bebeğe nazarını engellemek için Nisa suresinin 132. ayetinin okunması da inşallah çok etkili sonuçlar verecektir.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve lillahi ma fis semavati ve ma fil ard ve kefa billahi vekıla. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

Göklerdeki her şey, yerdeki her şey Allah’ındır. Vekil olarak Allah yeter. (Nisa-132)

Bebeğin annesine nazar değmemesi için okunan dua

Yeni doğum yapmış anneler de nazara sıkça maruz kalmaktadır. Bebek kadar yaygın olmasa da annelerinin de risk altında olduğunu bilmek gerekir. Özellikle doğum yapmış kadının yaşıtı olan kadınların güçlü nazara sahip olduğu belirtilmektedir. Zira nazar etmek her şeyden önce bir şeyi “gıpta ile istemek” demektir. Bu kadınların bebeğe gıpta ile bakması ise kötü sonuçlara neden olmaktadır.

Yeni doğum yapmış kadınların Kalem suresinin 51 ve 52. ayetlerini dua hükmünde okumaları halinde inşallah nazardan korunacakları belirtilmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve in yekadulleziyne keferu leyuzlikuneke biebsarihim lemma semi’uzzikre ve yekulune innehu lemecnunun. Ve ma huve illa zikrun lil’alemiyne. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

Şüphesiz inkâr edenler Zikr’i (Kur’an’ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) “Hiç şüphe yok o bir delidir” diyorlar. Hâlbuki o (Kur’an), âlemler için ancak bir öğüttür. (Kalem-51, 52)

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın inanılmaz ve şaşırtıcı tesirini ortaya koyan okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizin de yeniden hayata tutunmanıza vesile olacak.
Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)
İşte o mucizevi yorumlar:

 

Yorum yapın